Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 października 2016 r., sygn. III SA/Gl 360/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury (spr.), Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2016 r. przy udziale - sprawy ze skargi P. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Przedmiotem skargi jest interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego w imieniu Ministra Finansów (dalej: organ, organ podatkowy) z dnia [...]r., znak: [...] (doręczona [...]r.) stwierdzająca, że stanowisko P.M. (dalej: strona, skarżąca, wnioskodawca) przedstawione we wniosku z [...] r. (data wpływu [...] r.) uzupełnionym pismem z [...] r. (data wpływu [...] r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korekty deklaracji VAT-7 po zaprzestaniu wykonywania działalności - jest nieprawidłowe.
2. Postępowanie przed organem podatkowym.
2.1.1. Z akt sprawy wynika, że wnioskiem z [...] r. strona wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korekty deklaracji VAT-7 po zaprzestaniu wykonywania działalności.
2.1.2. We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w piśmie z [...] r.):
Wnioskodawca prowadzi od dnia [...] r. działalność gospodarczą jako firma handlowa "A", jest czynnym podatnikiem VAT i dokonywał czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz składał deklaracje VAT-7. Postanowieniem z dnia [...] r. Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w B. nr [...] zostało wszczęte wobec niej postępowanie podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług za okresy od maja 2011 r. do sierpnia 2013 r. W związku z trwającym postępowaniem od dnia [...] r. podatniczka zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej, a z dniem [...] r. zamierza zaprzestać wykonywania działalności gospodarczej. Postępowanie podatkowe do chwili obecnej nie zostało zakończone i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie zostanie zakończone. Jednak w związku z nadpłatą podatku VAT (w rzeczywistości kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego) podatniczka po zakończeniu postępowania podatkowego zamierza złożyć korektę deklaracji VAT-7 z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty za część okresów objętych postępowaniem podatkowym.