Orzeczenie
Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 28 sierpnia 2019 r., sygn. I SA/Bk 204/19
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska,, sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 sierpnia 2019 r. sprawy ze skargi P. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: luty, marzec, kwiecień, maj, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2015 r. oraz umorzenia postępowania podatkowego w przedmiocie obowiązku zapłaty podatku VAT na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z tytułu wystawienia faktur VAT w miesiącach maju, lipcu, sierpniu i wrześniu 2015 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. (dalej powoływany również jako Naczelnik) decyzją Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2018 r. dokonał P. M. rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2015 r. w innej wysokości niż zadeklarowana. W przedmiocie obowiązku zapłaty podatku VAT na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2018 poz. 2174, dalej: u.p.t.u., ustawa o VAT) z tytułu wystawienia w maju, lipcu, sierpniu i wrześniu 2015 r. faktur VAT organ I instancji umorzył postępowanie podatkowe.
Naczelnik odmówił skarżącemu prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT (wyszczególnionych w skarżonej decyzji), wystawionych na jego rzecz przez:
1) A. Spółka z o.o.- mających dokumentować nabycie towarów (kawy, napojów Red Bull, Nutelli, słodyczy Kinder niespodzianek, palet) i usług transportowych,
2) H. Spółka z o.o., mających dokumentować nabycie kawy.
Organ I instancji wskazał, że faktury VAT wystawione przez ww. podmioty nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych i ujawnił świadomy i celowy udział tych spółek w fikcyjnym łańcuchu transakcji zmierzających do nadużyć w zakresie podatku VAT. Mechanizm opierał się na występowaniu w łańcuchu tzw. znikających podatników i słupów. W zakresie transakcji spółki A. z jej fakturowymi dostawcami stwierdzono, że transakcje te nie były transakcjami dokonanymi w rzeczywistości, a część kontrahentów jest podmiotami nieistniejącymi, nierzetelnymi lub wykreślonymi z rejestru podatników podatku od towarów i usług.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right