Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 18 października 2010 r., sygn. III SA/Gl 1100/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat (spr.), Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant st. sekr. sąd. Marta Lewicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 października 2010 r. przy udziale - sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług postanawia: zawiesić postępowanie sądowe
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w G. z dnia [...] r. znak: [...] , określającą skarżącemu - M. S. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za [...] 2006 r. w wysokości [...] zł. Wskazane rozstrzygnięcie było wynikiem pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku wykazanego w fakturze z dnia [...] 2006 r. nr [...] wystawionej przez J. W. "A", [...] C. ul. [...] dokumentującej nabycie w [...] 2006 r. radioodtwarzaczy samochodowych.
W podstawie prawnej decyzji pierwszoinstancyjnej organ powołał art. 88 ust. 3a pkt 1a i art. 99 ust. 12 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W uzasadnieniu decyzji pierwszoinstancyjnej organ wskazał, że zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 1a tej ustawy w przypadku, gdy sprzedaż towarów została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi, wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawienia faktur lub faktur korygujących, to faktury te nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Dalej organ zwrócił uwagę, że podatnikami uprawnionymi do wystawienia faktur VAT są podatnicy zarejestrowani i posiadający numer identyfikacji podatkowej. Podniósł, że stwierdzenie to odpowiada brzmieniu § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), zgodnie z którym zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT". Organ zauważył, że z zebranych dowodów wynika, że J. W. nie był uprawniony do wystawiania faktur VAT, a NIP, którym się posługiwał został unieważniony. Ponadto J. W. został wykreślony z rejestru podatników podatku od towarów i usług, w związku z czym na mocy art. 88 ust. 3a pkt 1a wskazanej ustawy skarżącemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.