Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 października 2016 r., sygn. III SA/Gd 512/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Sędzia NSA Anna Orłowska (spr.) Protokolant asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2016 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością [...] na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 8 marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 8 marca 2016 r. nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny na podstawie art. 138 § 1 pkt. 1 Kpa i art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. 2015 poz. 1412 ze zm.) oraz § 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. 2013, poz.1367), po rozpatrzeniu odwołania firmy A. Sp. z o.o. w S., utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w S. nr [...] stwierdzającą u M. S. chorobę zawodową - przewlekłe choroby układu ruchu wywołane sposobem wykonywania pracy: przewlekłe zapalenie ścięgna i jego pochewki (poz. 19.1. załącznika do ww. Rozporządzenia Rady Ministrów)

Jak ustaliły organy, M. S. w okresie od 2005 do 2006 r. pracował w firmie B. Polska Sp. z o.o. na stanowisku montera narzędzi - pomocnika malarza - presera, w okresie od 2006 do 2009 r. w C. na stanowisku wulkanizatora, a w okresie od 2010 r. do 2012 r. w firmie A. Sp. z o.o. w S. na stanowisku pakowacza.

Odnosząc się do zarzutów odwołania, sformułowanych przez odwołującą się Spółkę A. Sp. z o.o. w S., [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w podkreślił, że organ I instancji przy ponownym rozpoznaniu sprawy zebrał wyczerpujący materiał dowodowy, dający podstawy do stwierdzenia związku pomiędzy narażeniem zawodowym występującym w ostatnim miejscu zatrudnienia M. S., a zdiagnozowanym u niego i potwierdzonym orzeczeniem lekarskim nr [...] z dnia 5 grudnia 2013 r. schorzeniem - zaciskającym zapaleniem pochewek ścięgnistych palców II-V obu rąk. Organ podkreślił, że schorzenie to jest tożsame z jednostką chorobową z poz. 19.1 wykazu chorób zawodowych. Ponadto jedynym zakładem pracy, w którym występowało narażenie zawodowe, mogące spowodować u M. S. schorzenie, oraz w którym spełnione zostało kryterium czasu, jaki upłynął od zakończenia pracy w narażeniu, do wystąpienia udokumentowanych objawów schorzenia, była firma A. Sp. z o.o. w S.. Lekarz orzecznik wskazał również, że rozpoznanie u M. S. zmian przeciążeniowo-zapalnych pochewek ścięgnistych zginaczy palców obu rąk świadczy o niekwestionowanym przeciążeniu obu rąk, a dodatkowo - zawód pakowacza jest kwalifikowany do grupy zawodów o zwiększonym ryzyku zachorowań na przewlekłe choroby układu ruchu, w tym - przewlekłe zapalenie ścięgna i jego pochewki. Organ odwoławczy podkreślił, że zarówno orzeczenie lekarskie WOMP nr [...], jak i karta oceny narażenia zawodowego zostały sporządzone przez uprawnione do tego osoby i nie budzą zastrzeżeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00