Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 października 2016 r., sygn. II SA/Gd 307/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Sędzia WSA Ewa Wojtynowska Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 19 października 2016 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi M. J. i J.J. na postanowienie Wojewody z dnia 21 kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie odszkodowania za grunty przejęte pod drogę 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Starosty z dnia 14 stycznia 2016 r. nr [...], 2. zasądza od Wojewody solidarnie na rzecz skarżących M. J. i J. J. i kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem niniejszej sprawy jest skarga M. J. i J. J. na postanowienie Wojewody z dnia 21 kwietnia 2016 r., odmawiające wszczęcia postępowania na mocy art. 61a § 1 k.p.a..

Z akt sprawy wynika, że zaskarżone postanowienie wydane zostało w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Pismem z dnia 8 sierpnia 2005 r. M. i J. J. wystąpili do Wojewody o "wydanie decyzji o odszkodowanie za grunt zabrany pod drogę asfaltową [...].

Wojewoda, po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, w piśmie z dnia 6 kwietnia 2006 r., wyjaśnił wnioskującym, że art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. nr 133, poz. 872 ze zm.) nie ma w tym przypadku zastosowania, a w sprawie roszczenia odszkodowawczego właściwy jest sąd powszechny.

W piśmie z dnia 4 lutego 2015 r. M. J. zgłosiła Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego zarzuty "dotyczące prac geodezyjnych wykonywanych na zlecenie Gminy przez geodetę uprawnionego Z. D. oraz legalności działań Starosty, jako organu administracji geodezyjnej i kartograficznej". W odpowiedzi Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w piśmie z 14 maja 2015 r. wyjaśnił, że "źródłem nieprawidłowości jest, w jego ocenie, włączenie w 1972 r. działek nr [...] i [...] w skład działki nr [..], która stanowiła drogę publiczną, nie poparte odpowiednimi dokumentami w postaci aktu notarialnego lub decyzji administracyjnej, która legalizowałaby zmianę granic oraz powierzchni nieruchomości nabytej przez M. J. na mocy przekazania gospodarstwa rolnego".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00