Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 września 2016 r., sygn. II SA/Ol 655/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie sędzia WSA Beata Jezielska sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Protokolant referent Milena Małyszko po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2016 r. sprawy ze skargi E. Ś. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie wszczęcia postepowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Po rozpatrzeniu wniosku E.Ś. z dnia 27 stycznia 2015r. o stwierdzenie nieważności decyzji Wójta Gminy z dnia [...] o zatwierdzeniu projektu podziału nieruchomości położonej w obr. C., gmina K., oznaczonej jako działka nr [...], stanowiącej własność Gminy K. na działki nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia [...] odmówiło wszczęcia postępowania w przedmiocie wniosku E.Ś. (dalej jako skarżący) z dnia [...]. Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 61a § 1 ustawy z dnia ustawy 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013r. poz. 267 ze zm.) dalej jako: k.p.a.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że skarżący w piśmie z 27 stycznia 2015r. złożył skargę na decyzję Wójta Gminy z dnia [...], jako podstawę prawną wskazując art. 235 k.p.a. Po wezwaniu skarżącego do usunięcia braków formalnych skargi poprzez dokonanie wyboru jednego z trybów weryfikacji decyzji ostatecznej wymienionych w art. 235 § 1 k.p.a., skarżący wskazał art. 156 § 1 pkt 1, 2, 6 i 7 k.p.a. Organ zauważył, że także w dniu 15 marca 2013r. do Kolegium wpłynął wniosek skarżącego o stwierdzenie nieważności decyzji Wójta Gminy z dnia [...], jako podstawę stwierdzenia nieważności podano art. 156 § 1 pkt 2 i 6 k.p.a. Kolegium po rozpatrzeniu tego wniosku, decyzją z dnia [...] umorzyło postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności ww. decyzji, stwierdzając brak interesu prawnego po stronie wnioskodawcy. W orzecznictwie sądowo administracyjnym wskazuje się, że okoliczność występowania w obrocie prawnym decyzji ostatecznej rozstrzygającej sprawę o stwierdzenie nieważności decyzji, zamyka drogę do prowadzenia kolejnego postępowania w przedmiocie nieważności, mającego za przedmiot tę samą decyzję. W tej sytuacji organ na podstawie art. 61a § 1 k.p.a. odmówił wszczęcia postępowania wskazując, że uzasadnioną przyczyną odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego jest brak podstaw do ponownego rozpoznawania kwestii legalności decyzji Wójta Gminy z dnia [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00