Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 września 2016 r., sygn. II SA/Lu 61/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak, Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Protokolant Sekretarz sądowy Agnieszka Wojtas, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 września 2016 r. sprawy ze skarg W. W. i Wojewody [...] na uchwałę Rady Gminy [...] z dnia [...] 2001 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej § 1 ust. 6 pkt 1 dotyczący działki nr 1310/12 położonej w [...]oraz części załącznika graficznego Nr 12 do uchwały obejmujący teren oznaczony symbolem 5.24 MN; 2. zasądza od Wójta Gminy [...] na rzecz W. W. 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Sygn. akt II SA/Lu [...]

Uzasadnienie

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego W. W. oraz W. L. domagali się stwierdzenia nieważności Uchwały Rady Gminy [...] nr [...] z dnia [...]. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy [...] w części obejmującej § 1 ust. 6 pkt 1 i załącznika nr [...] dotyczącego terenu położonego w jednostce funkcjonalno-przestrzennej N. 5.24, oznaczonego symbolem MN - zabudowa jednorodzinna na działce o numerze ewidencyjnym [...] wyodrębnionej z jednostki funkcjonalno-przestrzennej nr [...].

Skarżący zarzucili uchwale objęcie wspomnianej działki pracami planistycznymi, mimo, że nie została wymieniona w uchwale Rady nr [...] z dnia [...]. o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy [...]. Uchwała ta nie posiada również załącznika graficznego wyznaczającego granice obszaru objętego przystąpieniem do zmiany planu.

W motywach swojej skargi Wojewoda zwrócił uwagę, powołując się na dostępne orzecznictwo, że uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiany w sposób jednoznaczny określa i przesądza o granicach obszaru, jaki będzie objęty planem miejscowym lub jego zmianą. Jej rolą jest wszczęcie właściwego procesu planistycznego oraz wyznaczenie - w załączniku graficznym - granic obszaru, jakiego dotyczyć będą ustalenia przyszłego planu, a zatem określenie granic przyszłych działań planistycznych. W jego ocenie uchwała o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego nie tylko inicjuje procedurę planistyczną, ale wyznacza również zakres planu miejscowego w granicach określonych w załączniku do tej uchwały i z tego też względu kształtuje ona przebieg dalszej procedury planistycznej. Skoro zatem Rada Gminy dokonała w uchwale o przystąpieniu do sporządzenia zmian planu miejscowego wykazu działek, których będzie dotyczyło przyszłe opracowanie projektu zmian planu, to brak jest podstaw prawnych do dokonywania w uchwale zmian planu jakichkolwiek ustaleń dla terenów, które poza tę uchwałę wykraczają, w analizowanej sprawie obszaru działki nr [...]. Powyższe działanie prowadzi zdaniem Wojewody do wniosku, iż to organ wykonawczy gminy sporządzając projekt zmian planu, dokonał samodzielnie określenia granic terenu objętego projektem, co należy do kompetencji rady Gminy, naruszając tym samym właściwość organów. Organ wykonawczy gminy nie może zastępować rady w czynnościach, które zgodnie z ustalonym porządkiem prawnym są wyznaczone wyłącznie dla tego właśnie organu. Rada gminy może wprawdzie, w ramach przyznanej jej swobody planistycznej, dokonywać w toku prac planistycznych zmian, co do obszaru objętego zmianą planu, a także przeznaczeniu terenów i sposobu ich zagospodarowania (władztwo planistyczne gminy), jednakże zmian takich można dokonać jedynie na podstawie uchwały zmieniającej uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia zmian planu miejscowego. Jeśli więc w analizowanej sprawie wynikała potrzeba objęcia uchwałą Nr [...] w sprawie przeprowadzenia zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy [...] działki o nr [...], wówczas konieczne było skorygowanie przedmiotowej uchwały kolejną uchwałą Rady Gminy i poszerzenie granic opracowania o kwestionowany teren. W sytuacji nie zastosowania określonej przepisami prawa procedury, Rada Gminy uchwalając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla gminy [...] w jednostce funkcjonalno-przestrzennej N. 5.24, miała obowiązek zachowania granic obszarów, które zostały wyznaczone w uchwale Nr [...] w sprawie przystąpienia do zmiany planu. Tym samym według Wojewody naruszono tryb postępowania planistycznego opisany w art. 18 ustawy z dnia [...]. o zagospodarowaniu przestrzennym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00