Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 9 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Op 226/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska - spr. Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Protokolant St. sekretarz sądowy Mariola Krzywda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 16 marca 2016 r., nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w obiekcie budowlanym uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie opolskim z dnia 8 stycznia 2016 r., nr [...].

Uzasadnienie

Z. K., zwany także skarżącym, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu (dalej w skrócie: OWINB) z dnia 16 marca 2016 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie opolskim (dalej: PINB) z dnia 8 stycznia 2016 r., nr [...], nakazującą skarżącemu odłączenie od przewodu kominowego kotła centralnego ogrzewania (c.o.) znajdującego się w stanowiącym jego własność lokalu mieszkalnym w [...], przy ul. [...], a także zobowiązującą do powiadomienia o zakończeniu prac budowlanych i przedstawienia aktualnej opinii kominiarskiej oraz nadającą decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym:

W wyniku interwencji Z. K., który żądał nakazania odłączenia od kanału dymowego nieprawidłowo podłączonego pieca kaflowego znajdującego się w lokalu na pierwszym piętrze, organ pierwszej instancji - po uzyskaniu opinii i stanowiska mistrza kominiarskiego - wszczął w dniu 10 listopada 2015 r. postępowanie administracyjne w sprawie prawidłowości podłączeń do przewodów kominowych w wielorodzinnym budynku mieszkalnym w [...], przy ul. [...].

Pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w powiecie Opolskim przeprowadzili w dniu 16 listopada 2015 r. oględziny dwóch mieszkań w ww. budynku, tj. na parterze ([...]) i piętrze ([...]). Organ stwierdził, że w lokalu mieszkalnym na parterze, stanowiącym własność Z. K., do przewodu kominowego w kuchni podłączony został węglowy kocioł centralnego ogrzewania. Poprzednio w tym miejscu był piec kuchenny, a do tego samego przewodu był również podłączony piec kaflowy znajdujący się w pokoju (obecnie rozebrany). Z kolei na pierwszym piętrze, w lokalu mieszkalnym stanowiącym własność Gminy [...], a zamieszkałym przez Z. Ś., podłączony jest do tego samego przewodu piec kaflowy znajdujący się w pokoju. Natomiast w kuchni, w miejsce rozebranego trzonu kuchennego ustawiono tzw. kozę, którą podłączono do nowo wykonanego pionu kominowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00