Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Ol 680/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędzia WSA Ewa Osipuk Protokolant st. referent Maciej Lipiński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi Ł. Bo. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej z dnia "[...]" r., nr "[...]" w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" r., nr "[...]"., Dowódca Jednostki Wojskowej Nr "[...]" (dalej jako: "organ"), po rozpatrzeniu odwołania Ł. B., utrzymał w mocy rozkaz personalny nr "[...]" Dowódcy Jednostki Wojskowej Nr "[...]" z dnia "[...]" r. o zwolnieniu odwołującego się z zawodowej służby wojskowej z dniem "[...]" r. i przeniesienia do rezerwy, wskutek otrzymania ogólnej oceny dostatecznej w opinii służbowej.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że st. szeregowy Ł. B. pełnił zawodową służbę wojskową na podstawie kontraktu zawartego na okres od dnia 1 września 2015 r. do dnia 31 sierpnia 2017 r. W opinii służbowej z dnia 1 października 2015 r. oceniony został na ocenę ogólną dostateczną. Strona wniosła odwołanie od opinii służbowej. Wskutek odwołania, w dniu 2 listopada 2015 r. rozpatrujący odwołanie zmienił opinię służbową, jednakże nie wpłynęło to na zmianę ogólnej oceny w opinii służbowej. Wskazano, ze st. szeregowy Ł. B. został uznany za winnego popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, tj. pełniąc służbę w sposób lekceważący zwrócił się do starszego stopniem żołnierza, został ukarany i zobowiązany do przeprosin pokrzywdzonego. Ponadto, dwukrotnie dopuścił się naruszenia postanowień Regulaminu Sił Zbrojnych RP poprzez nieprzestrzeganie porządku dnia i pominięcie drogi służbowej. Następnie organ przytoczył treść art. 112 ust. 1 pkt 4, art. 115 i art. 26 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1414, dalej jako: u.s.w.) oraz przepisów rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 maja 2014 r. w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej (Dz. U. z 2014 r., poz. 670, dalej jako: rozporządzenie), podkreślając, że otrzymanie dostatecznej ogólnej oceny w opinii służbowej stanowi podstawę do zwolnienia z zawodowej służby wojskowej. Odnosząc się do treści odwołania, w którym strona zakwestionowała obiektywność otrzymanej oceny, organ stwierdził, że nie dotyczy to meritum sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00