Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 sierpnia 2016 r., sygn. I SA/Łd 460/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak Sędzia WSA Paweł Kowalski Protokolant: Referent-stażysta Jakub Zegarlicki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wprowadzeniem programu motywacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 20 października 2015 r. Spółka z o.o. A z siedzibą w Ł. wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. jako organu upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji dotyczącej przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wprowadzeniem programu motywacyjnego.

We wniosku przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe:

Oświadczyła, że planuje wprowadzić program motywacyjny dla kadry zarządczej spółki w celu zmotywowania określonego kręgu podmiotów do osiągania lepszych wyników finansowych oraz w celu zatrzymania w przedsiębiorstwie najbardziej utalentowanego i wykwalifikowanego personelu. Uczestnictwo w programie będzie dobrowolne, lecz dostępne tylko dla określonej kategorii osób (m.in. dyrektora zarządzającego, dyrektorów działów w spółce). Program będzie adresowany do osób świadczących pracę lub usługi na rzecz spółki i związanych ze spółką umową o pracę lub umową cywilnoprawną.

Każdemu uczestnikowi programu zostanie przyznane warunkowe uprawnienie do otrzymania rozliczenia pieniężnego, którego wysokość będzie ustalana jako iloczyn wskaźników przewidzianych i zdefiniowanych w regulaminie. Podstawowym wskaźnikiem będzie wskaźnik "Zysku Przed Opodatkowaniem" (dalej: ZPO), rozumiany jako wartość osiągniętego przez spółkę w danym roku obrotowym poziomu wyniku finansowego, niepomniejszonego o należności podatkowe, wynikającego z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy. Prezes zarządu spółki dodatkowo będzie uprawniony do zrewidowania ostatecznych poziomów budżetowanego wyniku finansowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00