Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 sierpnia 2016 r., sygn. I SA/Gl 205/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kornacki (spr.), Sędziowie WSA Dorota Kozłowska, Bożena Suleja-Klimczyk, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 30 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi W. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

1. W.S. wniósł skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. (dalej: DIS) z dnia [...], utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w G. (dalej: NUS) o nałożeniu na skarżącego - jako prezesa zarządu spółki A sp. z o.o., kary pieniężnej za niewykonanie obowiązków wynikających z zajęcia wynagrodzenia za pracę.

2. Zaskarżone postanowienie zostało wydane na gruncie następującego stanu sprawy.

2.1. W toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez NUS wobec A.S. organ egzekucyjny wystawił w dniu [...] zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia za pracę w spółce A spółce z o.o. Zostało ono wystawione na podstawie art. 72 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 599 ze zm. - dalej: u.p.e.a.). Zawierało wezwanie pracodawcy aby: 1) w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia złożył za okres 3 miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie otrzymanego w tym czasie wynagrodzenia zobowiązanej z wyszczególnieniem wszystkich jego składników, 2) składał w przypadku zaistnienia, przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę, oświadczenia o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa do zajętego wynagrodzenia, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o to wynagrodzenie oraz czy i o jakie roszczenia została skierowana do tego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00