Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 sierpnia 2016 r., sygn. III SAB/Gl 6/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Herman (spr.) Sędzia WSA Marzanna Sałuda po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w P. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. , w dniu [...] r., działając na podstawie upoważnienia wydanego przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia [...] r. postanowieniem nr [...] , wszczął postępowanie kontrolne wobec "A" Spółka. z o.o. z siedzibą w P. w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za okres od 1 lipca 2014 r. do 30 listopada 2014 r.
Spółka w skardze zarzuciła organowi przewlekłe prowadzenie tego postępowania. Przed wniesieniem skargi Spóła pismami z dnia 16 marca 2015 r., z dnia 29 kwietnia 2015 r. i z dnia 16 marca 2016 r. wniosła do Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej ponaglenia na niezałatwienie sprawy we właściwym czasie. Jednakże postanowieniami z dnia 16 kwietnia 2015 r., z dnia 2 czerwca 2015 r. i z dnia 15 kwietnia 2016 r. organ uznał złożone ponaglenia za nieuzasadnione.
Stan sprawy przedstawia się następująco:
Podstawą wszczęcia postępowania kontrolnego, był wniosek Prokuratury Okręgowej w G. , która wszczęła śledztwo ( sygn. akt [...] .) w sprawie wyłudzenia od Skarbu Państwa znacznych kwot z tytułu nienależnych zwrotów podatku od towarów i usług. Kontrolowana Spółka podejrzewana jest o udział w oszustwie karuzelowym, na co wskazała Prokuratura wnioskująca o przeprowadzenie kontroli skarbowej. Obecnie trwa gromadzenie materiału dowodowego i jego analiza oraz podejmowane są działania zmierzające do ustalenia stanu faktycznego, przy czym w sprawach o wielowątkowym charakterze, jak to ma miejsce w przedmiotowym postępowaniu, jest to możliwe w miarę gromadzenia kolejnych dowodów. Ze względu na skomplikowany charakter zawieranych transakcji krajowych oraz wewnątrzunijnych, w tym transakcji trójstronnych, konieczne jest ich szczegółowe zbadanie. Na obecnym etapie postępowania kontrolnego koniecznym okazało się wystąpienie do zagranicznych administracji podatkowych celem zbadania transakcji trójstronnych deklarowanych przez kontrahentów kontrolowanej Spółki. Z dostępnych Urzędowi Kontroli Skarbowej w K. danych wynika, że obecnie są prowadzone postępowania kontrolne u kontrahentów będących bezpośrednio dostawcami oleju rzepakowego do kontrolowanej Spółki.