Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 lipca 2016 r., sygn. II SA/Lu 146/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc - Malec (sprawozdawca), Sędzia NSA Witold Falczyński, Protokolant Sekretarz sądowy Agata Jakimiuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 lipca 2016 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r., nr [...]; II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego A. B. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Inspektor Nadzoru Budowlanego po rozpatrzeniu odwołania A. B. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w J. L. z dnia [...] umarzającej w całości postępowanie administracyjne w sprawie robót budowlanych przy ogrodzeniu zlokalizowanym pomiędzy działkami nr [...] położonymi w miejscowości S., gm. M. - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ odwoławczy wskazał, że przedmiotem postępowania toczącego się przed organem I instancji było ogrodzenie o długości 6,55 m, znajdujące się na działce nr ewide[...] położonej w miejscowości S., gm. M. pomiędzy istniejącą wiatą zlokalizowaną przy granicy z działką nr ewide[...], a istniejącym budynkiem mieszkalnym zlokalizowanym ścianą przy tej działce. Przedmiotowe ogrodzenie wybudowane zostało w latach 80-tych, a więc pod rządami ustawy Prawo budowlane z 1974 r. oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 lutego 1975 r. w sprawie nadzoru urbanistyczno-budowlanego. Budowa ogrodzenia nie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. W okresie obowiązywania ww. przepisów Prawa budowlanego wymagane było uzyskanie pozwolenia na budowę tylko wobec ogrodzeń usytuowanych od strony ulic i placów, a nie usytuowane pomiędzy prywatnymi działkami, tak jak to ma miejsce w tej sprawie. Odnosząc się do zarzutów zawartych w odwołaniu A. B. organ wskazał, że nadbudowa ogrodzenia z 2,20 m na 3,70 m stanowiącego jednocześnie tylną ścianę wiaty garażowej, stanowi przedmiot odrębnego postępowania prowadzonego przez PINB w J. L.. W tej sprawie L. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 2 listopada 2015 r. uchylił w całości decyzję organu I instancji z dnia 3 września 2015 r. i przekazał do ponownego rozpatrzenia.