Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 lipca 2016 r., sygn. I SAB/Kr 12/16

 

|Sygn. akt I SAB/Kr 12/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 12 lipca 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo (spr.), Sędziowie: WSA Inga Gołowska, WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant: st.sekr.sąd. Anna Boczkowska, po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym, w dniu 12 lipca 2016 r., sprawy ze skargi R. W. Sp. z o.o. w K. na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego w przedmiocie prowadzonej kontroli podatkowej w zakresie zwrotu podatku od towarów i usług za miesiąc maj 2015 r. - skargę oddala -

Uzasadnienie

R. Sp. z o.o. (dalej także skarżąca) wniosła skargę na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego w sprawie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za maj 2015 r.

Spółka wskazała, że przedmiotem skargi jest bezczynność ewentualnie przewlekłość postępowania kontrolnego. Uzasadniając skargę przytoczyła konkretne przykłady, które jej zdaniem miałyby wskazywać na bezczynność organu. Przykładowo deklaracja VAT-7 za maj 2015 r. została złożona w dniu 9 czerwca 2015 roku (termin zwrotu: 6 lipca 2015 roku), natomiast organ podatkowy wszczął kontrolę podatkową w dniu 25 czerwca 2015 roku, kiedy było już, według Spółki, przesądzone, że czynności kontrolnych nie uda się dokończyć przed terminem zwrotu podatku. Postanowieniami z dnia 24 sierpnia 2015 r. i 24 listopada 2015 r. organ przedłużył postępowanie kontrolne. W dniu 26 stycznia 2016 r. Spółka złożyła ponaglenie do Dyrektora Izby Skarbowej. Zawiadomieniem z dnia 26 stycznia 2016 r. organ przedłużył postępowanie o kolejne 4 miesiące tj. do dnia 31 maja 2016 r. Dnia 26 lutego 2016 roku Dyrektor Izby Skarbowej uznał ponaglenie za bezzasadne.

Na poparcie stanowiska strony skarżącej w uzasadnieniu skargi przytoczono wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 sierpnia 2014 r. sygn. akt I SAB/Wr 5/14, w którym stwierdzono m.in.: iż "Kontrola zasadności VAT jest z założenia kontrolą doraźną, za pomocą której w sposób szybki powinno się zweryfikować zaistniałe wątpliwości w przedmiocie zasadności zwrotu VAT. Szybkość ma tutaj aspekt kluczowy (...). Procedura ta jednak nie powinna wykraczać poza to, co jest konieczne dla takiej weryfikacji (...). Bezczynność organu kontroli skarbowej w zakresie weryfikacji zasadności zwrotu VAT w pierwszej kolejności uderza w interesy rzetelnego podatnika, u którego brak zwrotu VAT może przyczynić się do jego upadłości. Po drugie, ww. postępowanie organu kontroli skarbowej godzi w interesy Skarbu Państwa nie tylko poprzez fakt konieczności zapłaty odsetek za zwłokę w razie stwierdzenia zasadności zwrotu, lecz przede wszystkim dlatego, że niweczy szansę na wykrycie oszustów VAT."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00