Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 23 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Sz 95/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj,, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi S. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia wydania decyzji z naruszeniem prawa oddala skargę.

Uzasadnienie

W wyniku rozpatrzenia wniosku S. K. o stwierdzenie, że decyzja Naczelnika Miasta z dnia [...] r. nr [...] orzekająca o rozwiązaniu umowy użytkowania wieczystego działki budowlanej położonej przy ul. [...] , parcela nr [...] , obręb [...] , została wydana z naruszeniem prawa, Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją nr [...] z dnia [...] r. odmówiło stwierdzenia wydania zaskarżonej decyzji z naruszeniem prawa.

Kolegium ustaliło, że w umowie użytkowania wieczystego zawartej w formie aktu notarialnego w dniu [...] r. (Rep. [...]), użytkownik wieczysty zobowiązał się do rozpoczęcia budowy domu mieszkalnego jednorodzinnego w ciągu dwóch lat oraz zakończenia jej w ciągu czterech lat od daty aktu notarialnego. Użytkownik wieczysty nie wypełnił jednak tego zobowiązania, w związku z czym Kolegium stwierdziło, że w omawianej sprawie zachodziła przesłanka do rozwiązania użytkowania wieczystego, a także istniała podstawa prawna do tego, na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy o gospodarce terenami w miastach i osiedlach. Ponadto zachodziło również prawdopodobieństwo błędnego wskazania podstawy prawnej decyzji (art. 21 ust. 3 ww. ustawy). Jednak Kolegium doszło do przekonania, że błędne wskazanie przepisu w decyzji nie oznacza, że decyzja została wydana bez podstawy prawnej, jeżeli taka istniała, a jedynie nie została przywołana.

Wnioskiem z dnia 12 października 2015 r. S. K. wystąpiła o ponowne rozpatrzenie sprawy podnosząc, że żaden z przepisów, na podstawie których doszło do wydania decyzji z dnia [...] r. nie mógł stać się podstawą rozwiązania umowy o oddanie działki gruntu w użytkowanie wieczyste, tylko wyłącznie norma materialna prawa, stanowiona przepisem powszechnie obowiązującym. Wydanie decyzji bez podstawy prawnej według skarżącej oznacza, że decyzja nie ma podstawy w żadnym powszechnie obowiązującym przepisie prawnym zawartym w ustawie lub w akcie wydanym z wyraźnego upoważnienia ustawowego. Taka właśnie sytuacja zdaniem odwołującej się miała miejsce w przedmiotowej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00