Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Rz 1531/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Marcin Kamiński /spr./ Sędziowie NSA Małgorzata Wolska WSA Magdalena Józefczyk Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2016 r. spraw ze skarg T. K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] września 2015 r. nr [...], nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry -skargi oddala-

Uzasadnienie

Uzasadnienie wyroku wydanego w sprawach o sygn. II SA/Rz 1531/15 i II SA/Rz 1532/15 połączonych do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia pod sygn. II SA/Rz 1531/15:

Zaskarżonymi decyzjami z dnia [...] września 2015 r. nr [...] oraz nr [...] Dyrektor Izby Celnej w [...] utrzymał w mocy decyzje nr [...] Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] maja 2015 r. w przedmiocie wymierzenia osobie: T.K. (zwanemu dalej "skarżącym"), prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą: [...], kar pieniężnych w wysokości po 12.000 złotych za urządzania gier na automatach o nazwach:

1) [...] o numerze [...],

2) [...] o numerze [...],

w lokalu przy ul. [...], to jest poza kasynem gry.

Powyższe decyzje zostały wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Przeprowadzona przez funkcjonariuszy celnych Urzędu Celnego w [...] w dniu [...] stycznia 2012 r. kontrola wykazała, że w lokalu przy ul. [...], prowadzonym przez: T.K. zostały zainstalowane urządzenia o nazwach: [...]. Z umów dzierżawy powierzchni lokalu z dnia 2 stycznia 2012 r. zawartej na czas określony pomiędzy D.B. (jako "dzierżawcą") prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą: [...] i będącym właścicielem powyższych urządzeń a T.K. (jako wydzierżawiającym), prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą: [...], wynika, że przedmiotem dzierżawy jest powierzchnia dwóch metrów kwadratowych lokalu w celu umiejscowienia dwóch sztuk automatów do gry: [...], w zamian za czynsz w łącznej wysokości 600 złotych miesięcznie na podstawie faktury VAT wystawianej przez wydzierżawiającego. W umowie postanowiono, że wydzierżawiający ma obowiązek "z zachowaniem najwyższego stopnia staranności, dbać o to, żeby w każdym czasie działania zainstalowanych automatów podejmowane za ich pośrednictwem" były zgodne z przepisami prawa (§ 8), a ponadto że wydzierżawiający "w dniach i godzinach otwarcia lokalu dla klientów zobowiązuje się zapewnić klientom nieskrępowany dostęp do urządzenia i swobodę korzystania z niego" (§ 11). Strony umowy postanowiły także, że w przypadku "zniszczenia, uszkodzenia (...), awarii (w tym awarii oprogramowania) lub zaginięcia urządzenia" wydzierżawiający jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania dzierżawcy o tym w formie telefonicznej (§ 12), a wydzierżawiający zobowiązuje się "nie prowadzić działalności konkurencyjnej" (polegającej na udostępnianiu powierzchni lokalu innym podmiotom w celu wstawienia automatów) względem dzierżawcy w przedmiotowym lokalu w czasie trwania umowy i do 12 miesięcy po jej zakończeniu (§ 13).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00