Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Po 1165/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Protokolant sekr. sąd. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w [...], wymierzył [...] (dalej: strona, skarżąca) karę pieniężną z tytułu urządzania gier na automacie [...] poza kasynem gry w wysokości [...] zł.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że w dniu [...] listopada 2010 r. w toku czynności kontrolnych funkcjonariusze celni ustalili, że w [...] w miejscowości [...], należącym do [...], prowadzącej działalność gospodarczą, znajduje się urządzenie [...], który swoim wyglądem przypomina automat do gier, na którym urządzane są gry na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. 2009 r., Nr 201, poz. 1540 ze zm. - dalej: "u.g.h.").

Naczelnik Urzędu Celnego w [...] postanowieniem z dnia [...] czerwca 2011 r. wszczął z urzędu postępowanie w zakresie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na przedmiotowym automacie poza kasynem gry przez [...]. Mając na uwadze ustalenia kontrolujących z przeprowadzonego eksperymentu w postaci gry kontrolnej organ podatkowy stwierdził, iż znajdujące się w [...] urządzenie [...] jest urządzeniem komputerowym umożliwiającym gry w rozumieniu przepisów ustawy o grach hazardowych. W celu uruchomienia urządzenia komputerowego [...] należało wrzucić monetę, lub włożyć banknot, które następnie zostały zamienione na punkty kredytowe jak również czas w ramach, którego można było te punkty skonsumować. Organ wskazał, iż pieniądze wrzucane przez grającego do urządzenia stanowiły przychód jaki strona otrzymywała z urządzanej gry. Organ uznał, iż prowadzone przez stronę gry miały charakter komercyjny, który polegał przede wszystkim na osiągnięciu zysku. Po uruchomieniu urządzenia [...] wybierano jedną z dostępnych do wyboru gier, a następnie po naciśnięciu przycisku start uruchamiały się bębny z symbolami. Grający naciskając przycisk start/stop w celu zatrzymania bębnów, nie miał wpływu na końcowy układ symboli na wirtualnych bębnach, a decydował jedynie o momencie zakończenia gry. Uwzględniając fakt, iż aktywność grającego polegała wyłącznie na przyciśnięciu przycisku "start" i na dalszej obserwacji szybko obracających się bębnów z symbolami graficznymi należy stwierdzić, iż grający nie ma żadnego wpływu na końcowy układ symboli na wirtualnych bębnach. Zatem gry prowadzone na urządzeniu komputerowym o nazwie [...] dawały możliwość prowadzenia gier, których rezultat zależał od przypadku, a nie od gracza, a więc miał charakter losowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00