Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Kr 829/15

 

|Sygn. akt I SA/Kr 829/15 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 14 czerwca 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska (spr.), Sędzia: WSA Paweł Dąbek, Sędzia: WSA Ewa Michna, Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2016 r., sprawy ze skargi D.P., Zakład Usługowy, Garaż S., na uchwałę Rady Miasta Krakowa, z dnia 4 grudnia 2013 r. Nr XCII/1357/13, w przedmiocie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości w części dotyczącej par. 1 ust. 1 pkt 2 lit. b, , , - skargę oddala -,

Uzasadnienie

I.

D.P. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na uchwałę Rady Miasta Krakowa z 4 grudnia 2013r. nr XCII/1357/13 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości w części dotyczącej §1 pkt 2 lit. b. (opubl. Dziennik Urzędowy Woj. Małopolskiego z 2013r. poz. 7429).

W uzasadnieniu skargi skarżący wskazał, że w §1 pkt 2 lit. b kwestionowanej uchwały ustalono, że stawki podatku od nieruchomości wynoszą rocznie od budynków i ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 23,03 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.

Skarżący wywiódł, że interes prawny w kwestionowaniu uchwały (we wskazanej części) wynika z faktu, że jest on najemcą lokalu użytkowego zlokalizowanego na os. W w K stanowiącego własność Gminy Miejskiej oraz, że z tego tytułu obowiązany jest do uiszczenia na jej rzecz daniny publicznoprawnej (podatku lokalnego). Zaznaczył, że pismem z 23 lutego 2015r. wezwał Radę Miasta Krakowa do usunięcia naruszenia prawa poprzez uchylenie §1 pkt 2 lit. b zaskarżonej uchwały, zarzucając, że uzasadnienie do niej jest zbyt ogólnikowe oraz nieprzekonywujące.

Skarżący zaznaczył, że pismem z 26 marca 2015r. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa poinformował go o bezzasadności postawionych zarzutów. Wobec powyższego skarżący wniósł skargę na powołaną na wstępie uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie podnosząc, że zaskarżona część uchwały (§1 pkt 2 lit. b) jako sprzeczna z prawem powinna zostać wyeliminowana z obrotu prawnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00