Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 czerwca 2016 r., sygn. III SA/Gl 1131/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Herman, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 czerwca 2016 r. przy udziale - sprawy ze skargi M. H. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r., nr [...], Dyrektor Izby Celnej w K., po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w B. nr [...] z dnia [...] r., wymierzającej M.H. - prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą PPHU "A"- karę pieniężną w wysokości 12.000 zł za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry - utrzymał ją w mocy.

Podstawę prawną rozstrzygnięcia stanowił art. 233 § 1 pkt 1ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - dalej jako O. p.) oraz art. 8, art. 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2, art. 90 i art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540 ze zm. - dalej jako u.g.h.).

W uzasadnieniu wskazano, że w wyniku przeprowadzonej 18 listopada 2011 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w B. kontroli w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych ustalono, że w lokalu restauracja "[...]" znajdującym się w C. przy ul. [...], w którym działalność gospodarczą prowadziła M. H. włączone do sieci i gotowe do gry jest urządzenie APEX nr [...]. Z protokołu z przeprowadzonych czynności kontrolnych i oględzin wynikało, że oferowane na spornym automacie gry zawierają element losowości - ustawienie konfiguracji symboli na obracających się bębnach następuje bez udziału grającego i nie zależy od jego umiejętności; są prowadzone w celach komercyjnych - gracz ponosi opłatę za korzystanie z urządzenia. Pozyskano opinię biegłego sądowego, powołanego do równolegle prowadzonego postępowania karnego skarbowego, potwierdzającą że na przedmiotowym urządzeniu można prowadzić gry, które w rozumieniu u.g.h. SA grami na urządzeniu elektromechanicznym, elektronicznym w tym komputerowym, organizowanymi w celach komercyjnych, w której gracz nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej czy rzeczowej, ale gra ma charakter losowy (art. 2 ust.5 u.g.h.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00