Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 maja 2016 r., sygn. VIII SA/Wa 997/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Kot, Sędziowie Sędzia WSA Justyna Mazur (sprawozdawca), Sędzia WSA Renata Nawrot, Protokolant Referent stażysta Magdalena Krawczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 maja 2016 r. w Radomiu sprawy ze skargi B. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2011 roku oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] sierpnia 2015 r., po rozpatrzeniu odwołania B. T. (dalej: "skarżący", "strona", "podatnik"), Dyrektor Izby Skarbowej w W. (dalej: "organ odwoławczy", "DIS" lub "Dyrektor IS") utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. (dalej: "organ I instancji" lub "Dyrektor UKS") z [...] maja 2015 r. Przedmiotem decyzji było określenie skarżącemu kwot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za poszczególne miesiące 2011 r. (III - XII). Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia Dyrektor IS wskazał przepisy art. 41 ust. 1, ust. 2, ust. 12, ust. 12a, ust. 12b, art. 99 ust. 12, art. 146a pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.
z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.; od 26 sierpnia 2011 r. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej "ustawa o VAT" lub "u.p.t.u."), a także na art. 233 § 1 pkt 1 ustawy
z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613; dalej: "Op", "Ordynacja podatkowa").
Decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Z ustaleń kontroli wynikało, że skarżący w 2011 r. prowadził działalność gospodarczą pod nazwą T. [...] Ł. . ul. P. [...], L., [...] G., której przedmiotem była dostawa budynków mieszkalnych jednorodzinnych z wbudowanymi w bryle budynku instalacjami i urządzeniami technicznymi, jak również pozostałymi elementami infrastruktury budowlanej poza bryłą budynku, takimi jak: drogi, doprowadzenie sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, gazowej, budowa ogrodzenia nieruchomości z bramą wjazdową i furtką. W zawieranych umowach określano cenę sprzedaży (brutto) budynku mieszkalnego wraz z gruntem, bez wyodrębniania własności infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Z pozostałych ustaleń wynikało również, że podatnik na uprzednio nabytym gruncie budował domy mieszkalne jednorodzinne o powierzchni nie przekraczającej [...] m2. W umowie przedwstępnej umieszczano zapis, że strony transakcji zobowiązują się zawrzeć umowę sprzedaży, na podstawie której strona miała sprzedać daną nieruchomość z wybudowanym i oddanym do użytkowania domem. Wewnątrz budynku oraz poza nim na terenie działki strona wykonywała zbiorniki asenizacyjne, przyłącza energetyczne, gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne, tarasy, chodniki, ogrodzenia oraz drogi dojazdowe. Ponadto w załączniku nr 1 do umowy określano standard wykończenia domu, tj. konstrukcje budynku, izolacje i ocieplenia, instalacje, tynki i elewacje, okna i drzwi, otoczenie (ogrodzenie, utwardzenie drogi, przyłącza).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right