Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 maja 2016 r., sygn. III SA/Wa 1796/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko (sprawozdawca), sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant starszy referent Monika Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2016 r. sprawy ze skargi K. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2015 r. nr IPPB1/4511-9/15-2/KS w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z 1 kwietnia 2015 r. Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko K. K. w zakresie uznania spółki osobowej z siedzibą na terytorium Malty za zagraniczną spółkę kontrolowaną.
Występując z wnioskiem o wydanie tej interpretacji Skarżący podał, że jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Po 1 stycznia 2015 r. zamierza przystąpić do spółki osobowej z siedzibą na Malcie (dalej: "spółka maltańska"), która konstrukcyjnie odpowiadać będzie polskiej spółce komandytowej. Skarżący opisał podobieństwa i różnice między spółką polską i maltańską. Wskazał mianowicie, że w spółce maltańskiej występują dwa rodzaje wspólników (odpowiadający za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem oraz do wysokości wniesionych wkładów). Spółka maltańska posiada osobowość prawną, nie istnieje w niej kapitał zakładowy, nie posiada ona organów, podatnikami podatku dochodowego od dochodów osiąganych z działalności prowadzonej przez spółkę są jej wspólnicy. Skarżący przystąpi do spółki maltańskiej w charakterze wspólnika o ograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki (komandytariusza). Wniesie do niej wkład pieniężny. Będzie miał prawo do udziału w zysku w wysokości przekraczającej 25%. Dalej Skarżący podał, iż spółka maltańska będzie posiadała większość lub wszystkie udziały spółki kapitałowej z siedzibą na Malcie (dalej: "spółka kapitałowa"). Spółka maltańska będzie zatem uzyskiwała dochody z dywidend, które będą korzystały na Malcie ze zwolnienia z opodatkowania, przy czym podstawą prawną tego zwolnienia nie będą przepisy unijne. Jednocześnie spółka maltańska będzie świadczyła odpłatnie na rzecz spółki kapitałowej, a niewykluczone, że również na rzecz innych podmiotów, usługi zarządzania lub usługi doradcze. Spółka maltańska będzie zatem uzyskiwała dochody również z działalności operacyjnej polegającej na świadczeniu tych usług.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right