Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 października 2015 r., sygn. I SA/Po 1525/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2015 r. sprawy ze skargi MS na postanowienie Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] stycznia 2015 r. M. S. (dalej zwany lub wnioskodawcą lub skarżącym) złożył do Dyrektora Izby Skarbowej w P. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zagranicznych spółek kontrolowanych z siedzibami w Federacji Rosyjskiej, Ukrainie oraz w Republice Białorusi.
W wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono zdarzenie przyszłe, w którym to wnioskodawca jako osoba fizyczna ma miejsce zamieszania na terytorium RP i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skarżący rozważa przy tym objęcie udziałów w spółkach kapitałowych, które mogą mieć siedzibę w Federacji Rosyjskiej, Ukrainie oraz Republice Białorusi, przy czym w każdej z tych spółek wnioskodawca może posiadać udział wyższy niż 25%. Jednocześnie wyjaśniono, że możliwe jest objęcie przez skarżącego funkcji członka zarządu w jednej, kilku lub we wszystkich z wyżej wymienionych spółek. Wnioskodawca przedstawiając opis zdarzenia przyszłego wyjaśnił również, że na chwile obecną nie jest możliwe precyzyjne określenie zakresu działalności spółek zagranicznych, spółki te mogą przy tym prowadzić zarówno działalność handlową, jak i czerpać dochody pasywne, tj. dochody z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, przychodów ze zbycia udziałów (akcji), wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także przychodów z praw autorskich, praw własności przemysłowej - w tym z tytułu zbycia tych praw, a także zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych. Omawiane spółki zagraniczne będą przy tym posiadać status rezydenta w państwie swojej siedziby, co zostanie potwierdzone certyfikatem rezydencji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right