Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 maja 2016 r., sygn. VII SA/Wa 1410/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Mariola Kowalska (spr.), , Sędzia WSA Agnieszka Wilczewska - Rzepecka, Sędzia WSA Elżbieta Zielińska - Śpiewak, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 11 maja 2016 r. sprawy ze skargi J. P. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] kwietnia 2015 r. znak [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia oddala skargę

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] lutego 2014 r. [...][...] Wojewódzki Konserwator Zabytków, działając na podstawie art. 89 pkt 2, art. 91 ust. 4 pkt 3 i 4, art. 7 pkt 1 i art. 5 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2003 r., Nr 162, poz. 1568 ze zm.) oraz art. 219 ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 267), odmówił J. P. wydania zaświadczenia potwierdzającego, że zespół pałacowo-zamkowy w Ż., tj. zamek [...], położony na działce nr ewid. [...] przy [...], wpisany do rejestru zabytków pod nr [...] oraz pałac [...], położony na działce nr ewid. [...] przy [...], wpisany do rejestru zabytków pod nr [...], jest utrzymany i konserwowany zgodnie z przepisami o ochronie zabytków.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 95, poz. 613 ze zm.) zwalnia się od podatku od nieruchomości grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Przepis ten rozpatruje się w świetle odpowiednich uregulowań ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2003 r., Nr 162, poz. 1568 ze zm.), w tym art. 5 pkt 2, zgodnie z którym na właścicielu lub posiadaczu zabytku spoczywa obowiązek zapewniania warunków prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku. Przepis art. 3 ustawy definiuje prace konserwatorskie jako działania mające na celu zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku, zahamowanie procesów jego destrukcji oraz dokumentowanie tych działań, natomiast prace restauratorskie - jako działania mające na celu wyeksponowanie wartości artystycznych i estetycznych zabytku, w tym, jeżeli istnieje taka potrzeba, uzupełnienie lub odtworzenie jego części, oraz dokumentowanie tych działań. Zapewnienie warunków prowadzenia tych działań ma na celu realizację obowiązku określonego w art. 5 pkt 3 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, tj. obowiązku zabezpieczenia i utrzymania zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00