Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 5 maja 2016 r., sygn. I SA/Sz 229/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Kwiecińska,, Sędzia WSA Elżbieta Woźniak (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 maja 2016 r. sprawy ze skargi L. O. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 20 sierpnia 2015 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w [...], działającego z upoważnienia Ministra Finansów wpłynął wniosek [...] - zwany dalej: "wnioskodawcą", o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymywania z [...]

w odstępach sześciomiesięcznych kwot pieniężnych stanowiących wypłatę odsetek wypracowanych przez kapitał powierniczy, na podstawie umowy o powiernictwo odwołalne.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

[...] (matka wnioskodawcy) na podstawie umowy podpisanej

w dniu 23 sierpnia 1987 r. przekazała w powiernictwo (odwołalne) [...] środki finansowe odziedziczone po swoim bracie będącym obywatelem [...].

Przedmiotowa umowa stanowiła, że:

1) powiernik (bank) będzie wypłacał oddającej w powiernictwo skumulowany przychód od kapitału powierniczego w odstępach sześciomiesięcznych, po potrąceniu opodatkowania i kosztów administracyjnych,

2) po śmierci osoby oddającej w powiernictwo, skumulowany przychód netto,

w odstępach sześciomiesięcznych, będzie wypłacany przez powiernika, wnioskodawcy przez cały czas jego życia,

3) po śmierci wnioskodawcy skumulowany przychód netto będzie wypłacony przez powiernika w równych częściach wszystkim dzieciom wnioskodawcy, a kiedy najmłodsze dziecko osiągnie wiek 18 lat, kapitał powiernictwa zostanie podzielny między jego dzieci, a wnuki osoby oddającej kapitał w powiernictwo i po dokonanym podziale powiernictwo wygaśnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00