Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 sierpnia 2013 r., sygn. I SA/Ke 368/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Maria Grabowska, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi F. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz F. K. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia

[...] r., [...] Minister Finansów stwierdził, że stanowisko F. K. przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku jest nieprawidłowe.

Wnioskodawca przedstawiając zdarzenie przyszłe wskazał, że jego wuj Z.K. zmarł 22 listopada 1997 r., o czym został poinformowany pismem z dnia 30 czerwca 1998 r. przez ustanowionych przez wuja wykonawców testamentu. W testamencie, wuj zapisał wnioskodawcy 50% zysku netto ze sprzedaży swojego domu, w którym zamieszkiwał do swej śmierci razem z małżonką. Nieruchomość ta miała zostać sprzedana dopiero po śmierci żony wuja, T. K. lub też, gdy jego żona podejmie decyzję o wyprowadzeniu się ze wspomnianego domu i zgodzi się na jego sprzedaż. T. K. nie zgodziła się na takie warunki testamentu. Po przeprowadzonych negocjacjach, w kwietniu 2003 r., ustalono, że na konto wnioskodawcy zostanie przelana kwota ze sprzedaży nieruchomości w wysokości GBP 26 500. Realizacja ugody nie doszła do skutku, z powodu śmierci T. K. w styczniu 2005 r., co spowodowało natychmiastowe rozwiązanie jej prawa do dożywotniego użytkowania nieruchomości. Przed śmiercią żony spadkodawcy opiekowała się nią kuzynka z mężem, którzy sprzedali swój dom i zamieszkali z T.K., aby potem kupić nieruchomość od spadkobierców, czyli od wnioskodawcy i jego brata. Po śmierci ciotki, kuzynka zakupu nie dokonała, ponieważ kancelaria prowadząca sprawę zwlekała z przeprowadzeniem sprawy. W dniu 18 czerwca 2008 r. polscy prawnicy, działający na rzecz wnioskodawcy i brata, wystosowali wezwanie do dobrowolnej płatności do kancelarii B., działającej na rzecz kuzynki wzywając do rozpoczęcia postępowania w celu nabycia praw spadkowych wnioskodawcy i brata za ustaloną kwotę 53 000 GBP (tj. po 26 500 GBP dla każdego z nich). Pomimo wezwania, kancelaria B. nie rozpoczęła postępowania. Obecnie kuzynka T. K. jest w stanie przystąpić do uzgodnionego zakupu praw do nieruchomości, które są w posiadaniu wnioskodawcy i brata.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00