Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 maja 2016 r., sygn. III SA/Po 1159/15

 

Dnia 5 maja 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Sędziowie WSA Marzenna Kosewska WSA Beata Sokołowska (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Małgorzata Błoszyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 maja 2016 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] 2015r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Celnego, na podstawie art. 207 Ordynacji podatkowej i art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (j. t. Dz. U. z 2014 r., poz. 752), odmówił podatnikowi spółce z siedzibą w K zwrotu podatku akcyzowego od pięciu samochodów osobowych m-ki [...] w kwocie [...] zł.

W uzasadnieniu decyzji podano, że w myśl art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym zwrot podatku akcyzowego przysługuje podmiotowi, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, i który dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Ze zgromadzonego w trakcie postępowania podatkowego materiału dowodowego wynika, że przesłanka ta nie została spełniona w przypadku samochodów zgłoszonych we wniosku o zwrot akcyzy. Zostały one zarejestrowane czasowo (z urzędu) w dniu 19 marca (cztery samochody) i 14 kwietnia 2014 r. (jeden samochód) a następnie dokonano ich wywozu (dostawy wewnątrzwspólnotowej) w dniu 25 kwietnia 2014 r. Dostawa pojazdów nastąpiła więc po ich zarejestrowaniu i dopuszczeniu ich do ruchu, zatem stronie nie przysługuje zwrot zapłaconego podatku.

Ponadto Spółka nie wykazała dokumentami dokonania dostawy albo zlecenia jej wykonania we własnym imieniu. Okoliczności te nie wynikają z przedłożonego przez stronę listu CMR. Przesłane potwierdzenie odbioru pojazdów w postaci oświadczenia nabywcy samochodów nie jest dokumentem transportowym. Potwierdza on jedynie to, że pojazdy dotarły do nabywcy. Z oświadczenia wynika, że dostawa była realizowana na warunkach DDU, co nie zostało jednak potwierdzone wymaganymi dokumentami, w tym fakturą transportową VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00