Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 kwietnia 2016 r., sygn. III SA/Po 721/15
Dnia 6 kwietnia 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Sachajko Sędziowie WSA Beata Sokołowska WSA Walentyna Długaszewska (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Zys-Ruszkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2016 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia ... Naczelnik Urzędu Celnego w Poznaniu, na podstawie art. 207 Ordynacji podatkowej i art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (j. t. Dz. U. z 2014r., poz. 752), odmówił podatnikowi spółce ... zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium kraju w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego, który następnie był przedmiotem eksportu, w kwocie ... zł.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że w myśl art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym zwrot podatku akcyzowego przysługuje podmiotowi, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, i który dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Ze zgromadzonego w trakcie postępowania podatkowego materiału dowodowego wynika, że przesłanka dotycząca braku wcześniejszej rejestracji na terenie kraju nie została spełniona w przypadku samochodu zgłoszonego we wniosku o zwrot akcyzy.
Organ wskazał, że w trakcie prowadzonego postępowania ustalono, że wyżej wymieniony samochód został zarejestrowany w dniu 4 lipca 2014 r., tj. przed dniem dokonania wywozu na podstawie wniosku złożonego przez wnioskodawcę. Powyższe wskazuje, iż wnioskodawca w postępowaniu podatkowym w sprawie zwrotu akcyzy miał świadomość, wszczynając niniejsze postępowanie, że samochód będący jego przedmiotem był zarejestrowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Wnioskodawca co prawda przedstawił decyzję Prezydenta Miasta ... z dnia ..., dotyczące uchylenia decyzji o rejestracji pojazdu i umorzenia postępowania w tej sprawie. Jednak uchylenie decyzji w trybie odwoławczy nie wywiera skutku z mocą wsteczną, tj. od dnia, w którym została wydana decyzja o rejestracji. Oznacza to, że nie można uznać rejestracji za niedokonaną. W dniu dokonania eksportu samochód był zarejestrowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym.