Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 maja 2016 r., sygn. III SA/Łd 266/16

 

Dnia 17 maja 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Janusz Furmanek, Sędzia NSA Irena Krzemieniewska, , Protokolant Starszy sekretarz sądowy - Dorota Czubak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2016 roku sprawy ze skargi S. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od stycznia do listopada 2007 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...] działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), Dyrektor Izby Celnej w [...] utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w [...] z dnia [...] o nr [...], określającą S. S. zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do grudnia 2007 r. w kwocie 50 405, 00 zł.

Powyższe rozstrzygnięcie wydane zostało w oparciu o następujący stan faktyczny:

Postanowieniem z [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w [...] wszczął postępowanie kontrolne wobec S. S., w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku akcyzowego za poszczególne miesiące 2007 r. Ustalono, że przedmiotem działalności firmy skarżącego był obrót olejami napędowymi, olejami opałowymi oraz benzyną PB.

W 2007 r. firma nie była zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego.

W toku prowadzonego postępowania kontrolnego organ zakwestionował dwie faktury VAT nr [...] z 31 lipca 2007 r. wystawioną na rzecz A. s.c. M. K., T. K. w [...], dokumentującą sprzedaż 2000 I. oleju opałowego oraz fakturę VAT nr [...] z 18 grudnia 2007 r. wystawioną na rzecz Urzędu Miejskiego w [...], dokumentującą sprzedaż 2500 I. oleju opałowego, które nie zawierały podpisu nabywcy oleju opałowego. Ponadto organ zakwestionował 30 oświadczeń nabywców - osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, na łączną ilość 24.010 I. oleju, spośród których w 19 przypadkach nabywcy potwierdzili autentyczność złożonych podpisów i zakup oleju opałowego, jednak w mniejszej ilości niż wynikało to z oświadczeń; w 8 przypadkach nabywcy zakwestionowali autentyczność podpisu złożonego na oświadczeniu; w 2 przypadkach zamieszczone na oświadczeniu dane osobowe nie występowały w bazie CEL i RemDat, a kierowana do nich korespondencja nie została podjęta; a w jednym przypadku nabywca potwierdził co prawda transakcję zakupu, jednak w innej dacie niż wynikało to z oświadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00