Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 maja 2016 r., sygn. III SA/Lu 1594/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędziowie WSA Ewa Kowalczyk (sprawozdawca), WSA Iwona Tchórzewska, Protokolant Referent stażysta Michał Białowski, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 10 maja 2016 r. sprawy ze skargi H. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2015 r. nr [...], Dyrektor Izby Celnej w [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...], wymierzającą spółce [...] Spółka z o.o. z siedzibą w [...] karę pieniężną w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gier na automacie [...] nr [...], poza kasynem gry.
Podstawę faktyczną zaskarżonego rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia:
W dniu 4 marca 2015 r. w lokalu gastronomicznym [...] prowadzonym przez [...], mieszczącym się przy ul. [...] w [...], funkcjonariusze Urzędu Celnego przeprowadzili czynności kontrolne w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych. W toku prowadzonej kontroli ustalono, że w lokalu był eksploatowany automat do gier o wymienionej nazwie z oznaczeniem nazwy spółki i jej adresu. W wyniku oględzin urządzenia, przesłuchania świadków, a także przeprowadzonego przez funkcjonariuszy celnych eksperymentu w postaci gry kontrolnej, stwierdzono naruszenie przepisów ustawy o grach hazardowych. Wyniki kontroli zostały udokumentowane protokołem, co stanowiło podstawę do wszczęcia przez Naczelnika Urzędu Celnego w [...] postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2015 r. postępowania w przedmiocie kary pieniężnej za urządzenie gier na automacie poza kasynem gry. W toku postępowania wywołana została ekspertyza biegłego sądowego z zakresu badania automatów i urządzeń do gier, wykonana na podstawie oględzin nagrania z eksperymentu przeprowadzonego przez funkcjonariuszy celnych w dniu kontroli, której wyniki potwierdziły ustalenia co do charakteru gier zainstalowanych na urządzeniu. Na tej podstawie organ ustalił, że spółka urządzała gry hazardowe wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych, nie posiadając koncesji ani zezwolenia udzielonego przed dniem wejścia w życie tej ustawy.