Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 maja 2017 r., sygn. III SA/Gd 182/17
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2017 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia 12 stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej zaskarżoną decyzją z dnia 12 stycznia 2017 r. (nr [...]) po rozpatrzeniu odwołania "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością siedzibą w R. (dalej jako: "spółka", "strona skarżąca") utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 12 października 2016 r. (nr [...]) wymierzającą spółce karę pieniężną w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gier na automacie typu: [...] nr [...], poza kasynem gry w lokalu [...] przy ul. [...] w C.
W podstawie prawnej wydanej decyzji organ odwoławczy wskazał art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm. - dalej jako "o.p.") oraz art. 2 ust. 3-5, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 1 i art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 471 ze zm. - dalej jako "u.g.h.").
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że na podstawie art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej funkcjonariusze celni w dniu 14 stycznia 2016 r. przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, o której mowa w art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy o Służbie Celnej w lokalu [...] przy ul. [...] w C.
Ustalono, że w kontrolowanym lokalu znajdowało się 5 urządzeń do prowadzenia gier, z których jeden o nazwie [...] nr [...], na którym prowadzona była gra. Automat w trakcie kontroli był włączony i gotowy do gry. W drodze eksperymentu, doświadczenia i odtworzenia możliwości gry, przeprowadzono grę testową, która wykazała, że urządzane są na nim gry o wygrane pieniężne oraz że mają one charakter losowy - efektywność grającego ograniczała się jedynie do wyboru gry, ustawienia stawki, a następnie do uruchomienia jej poprzez przyciśniecie przycisku startującego (lub opcji AUTOSTART). Dalszy przebieg gier był już całkowicie niezależny od grającego. Naciśnięcie przycisku startującego powodowało obrót graficznej wizualizacji bębnów, które zatrzymywały się w przypadkowej konfiguracji. Grający nie miał żadnego wpływu na to, jaki układ symboli pojawi się na monitorze urządzenia. Urządzającym gry była "A" Sp. z o. o. z siedzibą w R.