Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 5 maja 2016 r., sygn. II SA/Go 78/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 maja 2016 r. sprawy ze skargi M.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę.
Uzasadnienie
G.K. wystąpiła do Wójta Gminy z wnioskiem z dnia [...] listopada 2012 r. o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie na działce nr [...] budynku mieszkalnego oraz dwóch budynków gospodarczych wraz z infrastrukturą techniczną w zabudowie zagrodowej.
Decyzją z dnia [...] lutego 2013 r. Wójt Gminy ustalił warunki zabudowy dla wskazanej inwestycji. Wskutek złożonego przez uczestnika postępowania M.K. odwołania, decyzja organu I instancji została uchylona w całości decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2013 r., a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Organ odwoławczy stwierdził, że zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem przepisów prawa materialnego, w szczególności art. 59 ust. 1 w zw. z art. 61 ust. 1-5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i art. 6 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego oraz z naruszeniem przepisów postępowania administracyjnego, tj. art. 7, art. 77, art. 80, art. 107 k.p.a. poprzez nie wyjaśnienie wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych, istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy.
Rozpatrując sprawę ponownie Wójt Gminy ustalił, że zgodnie z wypisem z rejestru gruntów działka nr ewid. [...] przeznaczona pod planowaną zabudowę stanowi grunty o powierzchni 0,5 ha oznaczone symbolami RV (0,0078 ha) i RVI (0,4922 ha). Właścicielami działki są H.S. i A.S.. Organ wskazał, że wydanie decyzji dla zabudowy zagrodowej jest możliwe tylko wtedy, gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związana z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie. Związanie gospodarstwa rolnego z zabudową należy rozumieć funkcjonalnie (przyjmując cywilistyczne rozumienie gospodarstwa jako pewnej całości produkcyjnej). Oznacza to, że sama zabudowa nie musi znajdować się na tym samym gruncie, co reszta gospodarstwa. Wnioskodawczyni jest właścicielem nieruchomości rolnych o powierzchni 5,5410 ha gruntów rolnych w obrębie gminy, co przekracza średnią wielkość gospodarstwa rolnego w gminie.