Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Ol 273/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędziowie sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant referent stażysta Milena Małyszko po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi W. B. i R. B. na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie rozbiórki przydomowej elektrowni wiatrowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 3 marca 2015 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w "[...]" (powoływany dalej także jako "PINB") wstrzymał prowadzenie robót budowlanych dotyczących wybudowania przez "[...]" przydomowej elektrowni wiatrowej o mocy 1 KW, na działce "[...]". Organ nakazał ponadto inwestorom: zabezpieczyć teren i obiekt przed dostępem osób postronnych oraz przedłożyć w terminie do dnia 30 czerwca 2015 r.: zaświadczenie Burmistrza "[...]" o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego; cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi; oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Organ nadzoru budowanego ustalił, że w 2014 r. inwestorzy wybudowali przydomową elektrownię wiatrową, składającą się z: masztu stalowego o wys. 8 m

z trzema odciągami, posadowionego na fundamencie betonowym i urządzenia technicznego - generatora wiatrowego (turbiny) z łopatami śmigła. W pomieszczeniu gospodarczym znajdowały się cztery akumulatory i przetwornik prądu stałego 48V połączony z generatorem za pomocą kabla ziemnego. Ustalono, że obiekt ten znajdował się w odległości 19,90 m od budynku mieszkalnego inwestorów i 16,70 m od prowizorycznego ogrodzenia z działką nr "[...]" . PINB wywiódł, że w przypadku gdy przydomowa elektrownia wiatrowa stanowi maszt niezwiązany trwale z gruntem, wystarczające jest zgłoszenie inwestycji właściwemu organowi. W przypadku jednak posadowienia elektrowni na fundamentach, co miało miejsce w stanie faktycznym sprawy, niezbędne jest uprzednie uzyskanie pozwolenia na budowę, stosownie do art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego. Naruszenie wskazanego przepisu skutkowało wszczęciem procedury legalizacyjnej, zgodnie z art. 48 ust. 2 Prawa budowlanego. Organ podkreślił ponadto, że legalizacja samowoli budowlanej nie jest obowiązkiem inwestora, lecz jego uprawnieniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00