Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Ol 292/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk sędzia WSA Tadeusz Lipiński Protokolant referent stażysta Milena Małyszko po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Wojewody z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie pozwolenia na budowę 1/ uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; 2/ zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej Spółki A kwotę 998 zł (dziewięćset dziewięćdziesiąt osiem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Po ponownym rozpatrzeniu wniosku Spółki A z dnia 26 maja 2015r. o pozwolenie na budowę, Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej na działce [...] przy ul. [...] w O. Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 35 ust. 1, art. 80 ust. 1 pkt 1, art. 81 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2013r., poz. 1409 ze zm.) zwanej dalej: pr.bud.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, nieruchomość nr [...] obr. nr [...] w O., na której planowana jest inwestycja, znajduje się na terenie objętym Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego [...], uchwalonym uchwałą Rady Miasta O. nr [...] z dnia [...]. Nieruchomość ta leży na terenie oznaczonym zapisem "3U+(M)", który ma przeznaczenie podstawowe pod istniejące i projektowane usługi podstawowe nieuciążliwe na wydzielonych działkach, funkcjonalnie związane z sąsiadującą zabudową mieszkaniową, dla obsługi projektowanego osiedla z możliwością zabudowy mieszkaniowej (wysokość zabudowy do 2 kondygnacji nadziemnych, lecz nie większej niż 10 m). Obszar oddziaływania planowanej inwestycji nie zamyka się na terenie działki [...], lecz obejmuje również działki: nr [...]. Na inwestora w drodze postanowienia został nałożony obowiązek dostosowania projektu stacji bazowej telefonii komórkowej do zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w zakresie zapisu oddziaływania inwestycji wyłącznie do terenu działki, na której inwestycja jest planowana. W odpowiedzi pełnomocnik inwestora wyjaśnił, że przedłożony projekt budowlany jest zgodny z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego [...], gdyż występowanie obszaru pól elektro-magnetycznych o poziomach gęstości mocy większych lub równych 0,1 W/m2 znajduje się wysoko w przestrzeni niedostępnej dla ludności, powyżej 25 m n.p.t. Organ zauważył, że w obowiązującym planie zagospodarowania terenu nie określono wysokości oddziaływania inwestycji na działki sąsiednie, jednakże określono, iż oddziaływanie inwestycji o charakterze nieuciążliwym może dotyczyć wyłącznie terenu działki, na której jest zlokalizowana inwestycja. Zatem planowana inwestycja jest zgodna z przeznaczeniem terenu, lecz narusza ustanowiony w planie zakaz oddziaływania poza granice własnej działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00