Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 marca 2016 r., sygn. I SA/Wr 1932/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Barbara Ciołek, sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Protokolant starszy asystent sędziego Katarzyna Gierczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 marca 2016 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia od podatku rolnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy L. z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] odmawiającą J. C. (dalej: skarżący) zwolnienia w podatku rolnym Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że skarżący na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w L. z dnia [...] stycznia 205 r. (sygn. akt I Co [...]) o przysądzeniu własności wydanym w postępowaniu egzekucyjnym, nabył udział w wymiarze [...] we współwłasności nieruchomości gruntowej położonej w K.. W skład nieruchomości weszły działki nr [...],[...], [...] o łącznej powierzchni [...] ha. Pismem z dnia [...] lutego 2015 r. skarżący zwrócił się do Wójta Gminy L. o zwolnienie z podatku rolnego gruntów jako nabytych na powiększenie gospodarstwa rolnego.

Decyzją z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] Wójt Gminy L. odmówił zwolnienia od podatku rolnego.

W uzasadnieniu organ podatkowy I instancji zaznaczył, że podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 1381 ze zm., dalej: u.p.r.) zwolnione od podatku są grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nie przekraczającej 100 ha, będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży. Przez umowę sprzedaży, sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Wydanie przez sąd postanowienia o przysądzeniu na rzecz strony udziału [...] we współwłasności działek nabytego w drodze licytacji, nie jest równoznaczne z nabyciem gruntu w drodze umowy sprzedaży. Sprzedaż komornicza, mimo zbieżności nazwy nie jest sprzedażą w rozumieniu Kodeksu cywilnego. W wyniku licytacji nabywca nie staje się właścicielem w wyniku dobrowolnie zawartej umowy sprzedaży, lecz wskutek przybicia i przysądzenia własności, odbieranej dłużnikowi. W tej sytuacji przeniesienie własności wiąże się z jej przysądzeniem przez sąd, a zatem nie jest to nabycie w drodze umowy sprzedaży. Nie zostały spełnione zatem wszystkie przesłanki z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a u.p.r. do zastosowania zwolnienia, gdyż przeniesienie własności nastąpiło przez przysądzenie przez sąd, a nie w drodze umowy sprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00