Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 marca 2016 r., sygn. II SA/Po 53/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant ref. stażysta Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 03 marca 2016 r. sprawy ze skargi M. M na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2015r. Nr [...] w przedmiocie doprowadzenia obiektu do stanu zgodnego z przepisami I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego kwotę [...] zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 01.06.2015r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego otrzymał Opinię Biegłego Sądowego Sądu Okręgowego w zakresie instalacji sanitarnych - mgr inż. J. Z. z dnia 18.05.2015r., wykonaną na zlecenie Komendy Powiatowej Policji.

W wyniku informacji zawartych w powyższym dokumencie, PINB przeprowadził 02.06.2015r. kontrolę obiektu budowlanego w K. przy ul. K. (umiejscowionego na działkach nr [...]) w sprawie instalacji wentylacyjnej nawiewno - wywiewnej i instalacji gazowej w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Ustalono wówczas, iż decyzją PINB nr [...] z dnia [...].07.2011r. inwestor [...] L. W., J. K., P. S. uzyskał pozwolenie na użytkowanie dla inwestycji obejmującej budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego na działkach położonych w K. przy ul. K. i że zostało wykonanych pięć pionów kominowych. Istniejące piony kominowe porównano z dokumentacją projektową. Pion kominowy oznaczony na załączniku nr 1 został wykonany z dziewięciu kanałów wykonanych z kształtek ceramicznych Ø = 150 każdy. W pionie tym cztery kanały użytkowane są jako prowadzenie spalin z kotłów gazowych oraz pięć, jako kominy wentylacyjne. Zgodnie z projektem pion ten powinien zawierać 12 kanałów: z czterech spalinowych i ośmiu wentylacyjnych. Komin oznaczony jako nr 2 (objęty opinią biegłego) w między czasie został rozbudowany o dwa dodatkowe kanały, z których jeden przeznaczony jest do odprowadzania spalin, a drugi jako wentylacyjny. W stosunku do założeń projektowych nadal brakuje jednego kanału wentylacyjnego. Pion nr 3 (wg załącznika nr 1) zawiera dwa wentylacyjne przewody kominowe. W stosunku do założeń projektowych w pionie kominowym brak jest trzech przewodów wentylacyjnych i jednego spalinowego. Pion nr 5 składa się z 11 kanałów, z których cztery przeznaczone są jako spalinowe, siedem jako wentylacyjne. W stosunku do założeń projektowych w pionie kominowym brak jest jednego przewodu wentylacyjnego. Stwierdzono również brak kratki wentylacyjnej na klatce schodowej oraz brak nawiewników w oknach. Mając na uwadze opinię biegłego, wykonaną dla pionu kominowego nr 2 wnioskowano, że wentylacja w całym budynku nie jest wykonana prawidłowo. Zaprojektowane zostało 17 kanałów spalinowych oraz 33 wentylacyjne. Na dzień kontroli wykonanych było 16 spalinowych oraz 24 wentylacyjne (z których 2 zostały wykonane pomiędzy dniem, w którym została wykonana opinia, a dniem kontroli). Oznacza to zmniejszenie ilości przewodów kominowych w stosunku do założeń projektowych o jeden przewód spalinowy i dziewięć wentylacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00