Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 marca 2016 r., sygn. III SA/Lu 1110/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Sędzia WSA Robert Hałabis, Protokolant Referent Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 17 marca 2016 r. sprawy ze skargi I. U. i M. U. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w L. z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie zmian w operacie ewidencji gruntów i budynków oddala skargę.

Uzasadnienie

Inne w L. decyzją z dnia [...] r. nr [...].TP po rozpatrzeniu odwołania I. U. i M. U. - utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] r. nr [...] w sprawie odmowy wprowadzenia w operacie ewidencji gruntów i budynków obrębu [...], Gmina R. P. zmian - polegających na wpisaniu w rejestrze ewidencji gruntów z 1964 r. w miejsce działki nr [...] o powierzchni 1,36 ha, działki nr [...] o powierzchni 1,02 ha oraz zmiany zapisu w protokole uwłaszczeniowym C. K. dotyczącego powierzchni działki nr [...] z powierzchni 0,67 ha na powierzchnię 1,01 ha i działki nr [...] z powierzchni 0,96 ha na powierzchnię 0,62 ha.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wyjaśnił, że prawidłowe jest stanowisko Starosty [...], że skarżący nie mogli skutecznie domagać się wprowadzenia wnioskowanych zmian w ewidencji gruntów i budynków z uwagi na brak interesu prawnego w tym zakresie oraz z uwagi na niedołączenie stosownej dokumentacji geodezyjnej i prawnej mogącej stanowić podstawę do ewentualnego wpisu w tejże ewidencji. Skarżący nie są właścicielami działek wskazanych we wniosku o dokonanie zmian w ewidencji. Poza tym żądana zmiana dotyczy nieaktualnych już stanów prawnych bowiem w obecnej ewidencji gruntów nie występują działki nr [...] i 86 (uwidocznione są działki nr [...] oraz 86/1 i 86/2). Skarżący są właścicielami działki nr [...] nabytej aktem notarialnym w 1973 r. Zgodnie z art. 24 ust. 2b pkt h ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne podstawą wprowadzenia zmiany w ewidencji może być wniosek wraz ze wskazaną dokumentacją geodezyjna przyjętą do właściwego zasobu. Ponadto - w myśl art. 24 ust. 2a pkt 2 cyt. ustawy - tylko właściciele nieruchomości są uprawnieni do składania wniosku o zmianę danych ewidencyjnych, natomiast z urzędu wprowadza się zmiany na podstawie informacji wynikających z przepisów prawa oraz dokumentów, o których mowa w art. 23 ust. 1 - 4 ustawy, materiałów zasobu oraz wykrycia błędnych informacji (art. 24 ust. 2a pkt 1 ustawy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00