Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 marca 2016 r., sygn. II SA/Kr 1589/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mirosław Bator Sędziowie: WSA Mariusz Kotulski (spr.) WSA Iwona Niżnik-Dobosz Protokolant: specjalista Anna Balicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 marca 2016 r. sprawy ze skargi "T" S.A w K. na decyzję Wojewody [...] z dnia 27 października 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności skargę oddala.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta K. wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, decyzją z dnia 28 lipca 2013 r. (znak: [...] ), po przeprowadzeniu postepowania z wniosku A. S.A. reprezentowanej przez Prezesa Zarządu J.K. orzekł o odmowie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej Skarbu Państwa oznaczonej jako działka nr [...] o pow. 10779 m2, położonej w obrębie [...], jednostka ewidencyjna N. , objętej księgą wieczystą nr [...] .

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ wskazał, że według art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 83) - dalej: "u.p.p.u.w.", osoby fizyczne i prawne będące w dniu 13 października 2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności. Organ zaznaczył przy tym, że na potrzeby rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy konieczne jest wzięcie pod uwagę rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego zawartego w wyroku z dnia 10 marca 2015 r., sygn. akt K 29/13 (Dz.U. z 2015 r., poz. 373), w którym Trybunał orzekł, że art. 1 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości w zakresie, w jakim przyznaje uprawnienie do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności osobom fizycznym i prawnym, które nie miały tego uprawnienia przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 187, poz. 1110) jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Mając to na uwadze, zgodnie z komunikatem prasowym po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, orzeczenie o niekonstytucyjności obejmuje osoby prawne (z wyjątkiem spółdzielni mieszkaniowych) oraz osoby fizyczne, które uzyskały użytkowanie wieczyste - co do zasady - w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Takie rozszerzenie zakresu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, w ustawie zmieniającej z dnia 28 lipca 2011 r., zostało zakwestionowane jako naruszające zasady zaufania obywateli do państwa i prawa oraz sprawiedliwości społecznej. Organ w uzasadnieniu decyzji podał, że wspomniana ustawa z dnia 28 lipca 2011 r. rozszerzająca krąg podmiotów uprawnionych do przekształcenia przysługującego im prawa użytkowania wieczystego w prawo własności weszła w życie w dniu 9 października 2011 r. - wobec rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego zawartego w wyroku z dnia 10 marca 2015 r., sygn. akt 29/13 - nie ma zastosowania do wnioskodawcy A. S.A. z siedzibą w K. , ponieważ podmiot ten znajduje się w kręgu tych, którym ustawodawca w przepisach poprzedzających wejście w życie ustawy nowelizującej z 2011 r. nie przyznał uprawnienia do przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00