Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 marca 2016 r., sygn. II SA/Gl 1103/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Broda, Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan,, Sędzia WSA Artur Żurawik (spr.), Protokolant specjalista Ewa Jędrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2016 r. sprawy ze skargi B. C. i J. C. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę.

Uzasadnienie

Starosta [...], wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, decyzją z dnia [...] r., znak [...], wydaną na podstawie art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 . - Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie j.t. Dz. U z 2016 r. poz. 23 - dalej k.p.a.) w związku z art. 1, art. 3 i art. 4 ust. 1, 2, 3, 4 i 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 83 z późn. zm. - dalej u.p.p.u.w.) po rozpatrzeniu wniosku B. C. i J. C., odmówił przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w K., gmina K., oznaczonej numerem geodezyjnym 1 km 5 o pow. 0,1410ha, [...] będącej w wieczystym użytkowaniu B. C. i J. C..

W uzasadnieniu podano m. in., że wnioskiem z dnia 2 lutego 2015 r. pełnomocnik reprezentująca wnioskodawców zwróciła się organu w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w/w nieruchomości. W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy stwierdzono, że w niniejszej sprawie spełnione zostały wszystkie warunki do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego. Organ zlecił opracowanie operatu szacunkowego dla ustalenia należnej opłaty stanowiącej różnicę pomiędzy wartością prawa własności nieruchomości, a wartością prawa użytkowania, która została ustalona w na kwotę 40.292 zł. Z uwagi na czasochłonność procedury opracowanie dokumentacji ukończono w maju 2015 r. W dniu 10 marca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok sygn. akt K 29/13 (Dz. U. z 2015r., poz. 373) uznając, że art. 1 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości w zakresie, w jakim przyznaje uprawnienie do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności osobom fizycznym i prawnym, które nie miały tego uprawnienia przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 187, poz. 1110), jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Trybunał Konstytucyjny orzekł zatem, że przepisy ustawy, przyznające uprawnienie do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności osobom fizycznym i prawnym, które nie miały tego uprawnienia w dniu jej wejścia w życie, są niezgodne z Konstytucją. Skutkiem tego jest brak podstawy prawnej dla przekształcenia w trybie administracyjnym prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00