Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 lutego 2016 r., sygn. III SA/Wa 951/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Bożena Dziełak, sędzia WSA Waldemar Śledzik, Protokolant starszy referent Monika Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lutego 2016 r. sprawy ze skargi B. B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 stycznia 2015 r. nr IPPB1/415-1129/14-5/MS1 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz B. B. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

B. B. (zwana dalej: "Skarżący") zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem z dnia 10 października 2014 r., uzupełnionym pismem z 20 grudnia 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku Skarżąca przedstawiła opisane poniżej zdarzenie przyszłe:

Skarżąca wskazała, iż jest polskim rezydentem podatkowym. W trakcie trwania wspólnoty majątkowej małżeńskiej w dniu 16 września 2002 r. ówczesny małżonek Skarżącej w drodze aktu notarialnego nabył od szeregu podmiotów własność określonych nieruchomości. Nabycie nastąpiło za fundusze stanowiące majątek dorobkowy małżonków. Skarżąca wskazała, iż w momencie nabycia nieruchomości oraz w trakcie trwania wspólnoty majątkowej pracowała w różnych podmiotach niezwiązanych w jakikolwiek sposób z nabytymi nieruchomościami, utrzymując siebie i rodzinę z dochodów własnych i męża.

Następnie w dniu 13 października 2010 r. zawarła małżeńską umowę majątkową ustanawiającą rozdzielność majątkową oraz umowę o częściowy podział majątku wspólnego. W wyniku podziału majątku wspólnego przypadło jej w udziale 29 działek. Wycena aktywów przyznanych Skarżącej w akcie o rozdzielności majątkowej pozostaje niższa od wyceny aktywów przyznanych ówczesnemu małżonkowi. Akt o rozdzielności majątkowej nie przewidywał wzajemnych dopłat. W dniu 23 stycznia 2013 r. Skarżąca rozwiodła się ze swoim mężem. Z kolei w dniu 28 października 2013 r. rozpoczęła wykonywanie działalności gospodarczej, której jako przedmiot wskazano: Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja (70.21.Z), Działalność agencji reklamowych (73.11.Z), Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana (74.90.Z), Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów (82.30.Z). Skarżąca w ramach działalności gospodarczej, współpracuje z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi świadcząc na rzecz tego podmiotu usługi promocji, pozyskiwania i obsługi klientów na terenie woj. mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. W ramach zawartej umowy z 4 listopada 2013 r. pracuje, jako przedstawiciel ds. Kluczowych Klientów, świadcząc usługi w zakresie pozyskiwania i obsługi klientów. Nie podejmuje działań na innych polach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00