Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 lutego 2016 r., sygn. III SA/Wa 1054/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Przybysz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Krawczyk, sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz, Protokolant referent stażysta Agnieszka Cudna, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lutego 2016 r. sprawy ze skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2014 r. nr IPPB5/423-1106/14-3/JC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
Spółka P. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") wnioskiem z dnia 20 listopada 2014 r., uzupełnionym pismem z dnia 18 grudnia 2014 r., zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w ramach grupy podmiotów powiązanych ("Grupa"), w zakresie wytwarzania, sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. W ramach swojej działalności, na podstawie umowy o zarządzanie płynnością finansową, zamierza skorzystać z kompleksowej usługi oferowanej przez bank - podmiot niepowiązany ("Bank"). Umowa o zarządzanie płynnością finansową jest umową typu cash-pooling, której celem jest polepszenie płynności finansowej spółek wchodzących w skład Grupy w prowadzonej działalności gospodarczej, jak również zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego. Zarządzanie płynnością finansową odbywa się w oparciu o rachunek prowadzony w polskich złotych.
Uczestnikami umowy o zarządzaniu płynnością finansową będzie P. sp. z o.o., spółka matka ("Agent") oraz spółki siostry - wszystkie zarejestrowane w Polsce, są to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm.) - dalej "u.p.d.o.p.". Spółka planuje zawrzeć umowę cash-pool do końca 2014 r.
Zasadniczym elementem przedmiotowej umowy jest stworzenie spółkom z Grupy możliwości korzystania z zasobów wspólnej płynności finansowej każdego dnia roboczego - tj. Bank przyzna każdej spółce kredyt dzienny, który może być wykorzystany pod warunkiem istnienia sald dodatnich na rachunkach innych spółek lub dostępności kredytu w rachunku bieżącym dla jednej ze spółek z Grupy przyznanego przez Bank na podstawie odrębnej umowy. Ponadto chodzi o wdrożenie procesu zarządzania posiadanymi na rachunkach bankowych środkami pieniężnymi oraz zadłużeniem Spółki, aby kwota odsetek płaconych Bankowi z tytułu istniejącego zadłużenia była jak najmniejsza, a jednocześnie, aby dochody uzyskiwane przez Spółkę z nadwyżek finansowych były wyższe od standardowego oprocentowania lokat bankowych.