Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 9 lutego 2016 r., sygn. I SA/Bd 1010/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Mirella Łent Sędzia WSA Jarosław Szulc Protokolant Asystent sędziego Agnieszka Kujawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2016r. sprawy ze skargi R. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz R. K. kwotę[...] zł ([...]złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
1. R.K. (skarżący) wniósł o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. We wniosku podał, że jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Skarżący planuje przystąpienie do zamkniętego funduszu inwestycyjnego (dalej: FIZ) działającego na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 157 ze zm., dalej: ustawa o funduszach) przez objęcie (bezpośrednio lub pośrednio) certyfikatów inwestycyjnych wyemitowanych przez FIZ. W ramach swojej działalności FIZ może inwestować (bezpośrednio lub za pośrednictwem spółek kapitałowych lub osobowych) we wszystkie rodzaje inwestycji dozwolone na gruncie ustawy o funduszach, w tym m.in. w udziały/akcje spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium kraju innego niż Polska (dalej: spółki zagraniczne).
2. Skarżący wskazał, że art. 30f ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. dalej: ustawa p.d.o.f.), w brzmieniu nadanym nowelizacją, określa warunki, jakie spełnić muszą spółki zagraniczne. W związku tak przedstawionym stanem faktycznym skarżący zapytał, czy gdy FIZ, w którym certyfikaty inwestycyjne będzie posiadać, będzie miał udziały/akcje (w rozumieniu art. 30f ust. 3 punkt 3 lit. a) ustawy p.d.o.f.) w spółkach zagranicznych wspólnie z osobami spokrewnionymi z wnioskodawcą w stopniu przewidzianym w art. 30f ust. 4 ustawy p.d.o.f., skarżący powinien - przy wyliczaniu procentowego udziału w spółkach zagranicznych - uwzględnić również udział tych spokrewnionych osób, w przypadku, gdy wnioskodawca nie będzie posiadać udziałów w tych spółkach zagranicznych w sposób inny niż przez uczestnictwo w FIZ, tj. nie będzie posiadać udziału w tych spółkach bezpośrednio?