Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 stycznia 2016 r., sygn. III SA/Wr 693/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankowska-Szostak, Sędzia WSA Maciej Guziński, Marcin Miemiec (sprawozdawca), Protokolant Aneta Szmyt, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 15 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi M. S. na uchwałę Rady Powiatu T. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odwołania z funkcji Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu T. oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną uchwałą z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...], działając na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. 2013 r. poz. 595 z późn. zm.), zwanej dalej w skrócie "u.s.p.", Rada Powiatu T. odwołała z funkcji wiceprzewodniczącej rady M. S.

W uzasadnieniu skargi M. S. (dalej skarżąca) zarzuciła, że zaskarżoną uchwałę podjęto na sesji Rady, po przerwaniu przez przewodniczącego Rady Powiatu sesji oraz po opuszczeniu przez niego i obu wiceprzewodniczących sali obrad. Co za tym idzie, procedowano w trakcie obrad, które ze względu na ogłoszoną przerwę w ogóle nie powinny się toczyć. Ponadto były prowadzone przez osobę nieuprawnioną, gdyż obrad nie prowadził najstarszy radny obecny na sali. Według skarżącej taki sposób procedowania był sprzeczny z art. 14 ust. 3 u.s.p. i § 11 ust. 3 statutu powiatu.

Skarżąca zarzuciła, że uchwała nie była objęta porządkiem obrad. Stanowiło to z kolei naruszenie art. 15 ust. 1 u.s.p. i § 12 ust. 1 statutu. Sesja jako zwołana przez Zarząd Powiatu była bowiem sesją nadzwyczajną, której porządku obrad nie można było zmienić bez zgody wnioskodawcy. W rozstrzyganej sprawie wnioskodawca nie wyraził natomiast zgody na zmianę porządku obrad. Według skarżącej, zmiana porządku obrad naruszyła art. 15 ust. 8 u.s.p. i § 12 ust. 8 statutu.

Zgodnie z § 32 ust. 1 statutu powiatu, głosowanie w sprawie uchwał o odwołaniu z funkcji lub powołaniu do pełnienia funkcji powinno odbywać się na kartach do głosowania opatrzonych pieczęcią rady powiatu. Głosowanie odbyło się natomiast z użyciem kart do głosowania przygotowanych w trakcie sesji, nieopatrzonych pieczęcią rady. Karty do głosowania wrzucane były do nieopieczętowanej urny. Rodzi to wątpliwości co do prawidłowości przeprowadzonego głosowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00