Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 stycznia 2016 r., sygn. III SA/Wa 438/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz (sprawozdawca) sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant starszy referent Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi A. S. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] września 2014 r. nr [...], 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. S. kwotę 357 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z [...] listopada 2014 r. Minister Finansów utrzymał w mocy własne postanowienie z 11 września 2014 r. odmawiające wszczęcia postępowania w związku z wnioskiem A. S. (dalej "Wnioskodawca" lub "Skarżący") o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z motywów zaskarżonego postanowienia wynika, że we wniosku Skarżący przedstawił następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i planuje objąć udział w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361), dalej "ustawa o PIT", tj. przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121), dalej "k.c.". Przedmiotem wniosku nie jest ustalenie, czy dany zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu ww. przepisów. Wnioskodawca zwraca, się o wydanie interpretacji przy założeniu, że w omawianym zdarzeniu przyszłym wkład niepieniężny będzie przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy o PIT. W momencie wniesienia aport zostanie wyceniony według wartości rynkowej przez niezależnego eksperta. Wnioskodawca nie może wykluczyć, iż po pewnym czasie dokona sprzedaży nabytego w zamian za wkład niepieniężny udziału.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00