Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Sz 762/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz,, Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi W. G., J. G. Spółka Jawna w K. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 9 marca 2015 r. Prezydent Miasta K., po rozpoznaniu wniosku z dnia 30 grudnia 2013 r. J.K. i G.K. Spółka [...], na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.), zatwierdził projekt budowalny i udzielił pozwolenia na rozbudowę, przebudowę, nadbudowę budynku usługowego wraz z przebudową sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, gazowej, energetycznej i kanalizacji telefonicznej przy ul. [...], obręb [...], nr ew. działek [...].
Spółka W.G. i J.G. z siedzibą w K. wniosła od ww. decyzji odwołanie do Wojewody Z. W odwołaniu podniesiono, że zatwierdzony projekt budowlany zezwala na wybudowanie wzdłuż granicy działek bezpośrednio przy czterech oknach sklepu, ściany oddzielenia przeciwpożarowego oraz budynku, co będzie skutkować całkowitym pozbawieniem strony odwołującej się dotychczasowych zalet oświetleniowych i widokowych nabytej przez nią nieruchomości sklepowej. Zdaniem odwołujących się wspólników Spółki, decyzja narusza przepisy ustawy Prawo budowlane jak i przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, poprzez całkowite zajęcie i zakłócenie obszaru znajdującego się bezpośrednio przed oknami sklepu, wskutek przeznaczenia tego obszaru w całości dla planowanej budowy, co skutkuje zasłonięciem wszystkich okien lokalu sklepowego ścianą oddzielenia przeciwpożarowego od strony zewnętrznej, pozbawieniem przestrzeni przed oknami, wpływając na atrakcyjność lokalu i jego wartość materialną. Odwołujący się nie wyrazili zgody na zabudowę działki przed oknami sklepu.