Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Po 490/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej [...] z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej [...] na rzecz skarżącej spółki kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2014 r. W. Sp. z o.o. z siedzibą w G. (dalej zwana wnioskodawczynią lub skarżącą) zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w P. o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny.
Skarżąca w swoim wniosku przedstawiła opis zdarzenia przyszłego, zgodnie z którym wnioskodawczyni posiada w Polsce siedzibę i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Skarżąca jest zatem zobowiązana do rozliczania się w Polsce z całości dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym, włączając w to dochody uzyskane poza granicami Polski. W odniesieniu do dochodów uzyskanych poza granicami Polski rozliczenie następuje z uwzględnieniem postanowień odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dalej wnioskodawczyni wyjaśniła, że obecnie rozważa możliwość wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci maksymalnie 50% udziałów w zagranicznej spółce (spółce zależnej) do spółki z siedzibą na Cyprze (spółka córka). Zaznaczono przy tym, że zarówno spółka zagraniczna jak też spółka z siedzibą na Cyprze posiadają status osób prawnych, a spółka zagraniczna nie posiada przy tym żadnych nieruchomości, w związku z czym prawo do opodatkowania zbycia udziałów w spółce zależnej przysługuje Polsce.
-
keyboard_arrow_right