Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 listopada 2015 r., sygn. I SA/Po 489/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz (spr.) Protokolant: ref. staż. Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 października 2015 r. sprawy ze skargi a Sp. z o. o. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...],- zł ([...] złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] sierpnia 2014 r. W. Sp. z o.o. z siedzibą w G. (dalej zwana wnioskodawczynią lub skarżącą) zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w P. z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny.

We wniosku o wydanie interpretacji skarżąca przedstawiła opis zdarzenia przyszłego, zgodnie z którym wnioskodawczyni podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Skarżąca rozważa przy tym możliwość wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci maksymalnie 50% udziałów w zagranicznej spółce (zwanej również spółką zależną) do spółki z siedzibą w Luksemburgu (zwanej również spółką córką). Skarżąca zaznaczyła przy tym, że zarówno spółka zależna jak i spółka córka posiadają status osób prawnych, spółka zależna nie posiada przy tym żadnych nieruchomości w związku z czym prawo do opodatkowania zbycia udziałów spółki zależnej przysługuje Polsce.

Wnioskodawczyni wyjaśniła również, że wartość aportu, który planuje wnieść w postaci udziałów w spółce zależnej - zostanie określona w wartości rynkowej na dzień jego wniesienia do spółki córki. W zamian za wniesiony aport skarżąca otrzyma udziały w spółce córce o wartości nominalnej niższej niż wartość rynkowa będących przedmiotem aportu udziałów. W konsekwencji zatem, przy objęciu udziałów w podwyższonym kapitale spółki córki wystąpi nadwyżka wartości aportu (tj. udziałów w spółce zależnej) nad wartością nominalną obejmowanych udziałów w spółce córce, która to nadwyżka zostanie przekazana na kapitały zapasowe spółki córki. Zaznaczono przy tym, że suma kwot przekazanych na kapitały spółki córki będzie równa wartości rynkowej przedmiotu aportu. Powyższe w ocenie skarżącej oznacza, że wartość emisyjna udziałów spółki córki (a więc wartość nominalna powiększona o powstałe agio) będzie odpowiadać wartości rynkowej przedmiotu aportu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00