Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Łd 825/15
Dnia 15 stycznia 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.) Protokolant st. specjalista Lidia Porczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 stycznia 2016 roku sprawy ze skargi T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku okresowego 1. oddala skargę; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokat S. K. prowadzącej Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ul. [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o należną stawkę podatku od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu. LS
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r., poz. 267 - w dalszej części uzasadnienia przywoływana jako: k.p.a.), art. 7, art. 8 ust. 1 pkt 1, art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2015 r., poz. 163 ze zm. - w dalszej części uzasadnienia przywoływana jako: ustawa), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] r. o odmowie przyznania T. K. świadczenia z pomocy społecznej w formie zasiłku okresowego w miesiącu kwietniu 2015 r.
Jak wynika z akt sprawy, organ I instancji w toku wywiadu środowiskowego ustalił, iż wnioskodawca jest osobą młodą, zdrową, samotnie gospodarującą, bez własnych dochodów. Strona mieszka w mieszkaniu rodziców nie ponosząc kosztów utrzymania, nie posiada statusu osoby bezrobotnej, zarejestrowanej w PUP. Mając na uwadze ustalony stan faktyczny i brzmienie art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy organ I instancji odmówił przyznania stronie pomocy w formie zasiłku okresowego. Organ zwrócił uwagę, iż dla celów ubiegania się o pomoc społeczną wnioskodawca winien posiadać status osoby bezrobotnej. Z jednej strony winien zatem udowodnić, iż jest osobą poszukującą pracy, bądź niezdolną do pracy, a z drugiej aktywnie współdziałać z organami w celu poprawy swojej sytuacji życiowej. Przesłanki te po stronie wnioskodawcy nie zostały spełnione.