Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Gd 1106/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Kwarcińska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Maria Flisikowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi I. T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 marca 2015 r., nr [...] w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Gd 1106/15

UZASADNIENIE

I.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.; dalej jako O.p.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej działający w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko strony skarżącej I. T. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej - jest nieprawidłowe.

II.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe: w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą strona zawarła/zamierza zawierać w charakterze korzystającego umowy leasingu na samochody, w tym osobowe i ciężarowe. Integralną częścią wskazanych umów są Ogólne Warunki Umowy Leasingu. Strona prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Głównym przedmiotem działalności są usługi spedycyjne. Zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ewidencjonuje w księgach rachunkowych.

Na podstawie każdej z umów w ramach wynagrodzenia jest/będzie płacona jednorazowo tzw. "opłata wstępna" (lub "pierwsza rata"), oraz raty okresowe (miesięczne).

Pierwsza rata stanowi wynagrodzenie netto należne finansującemu za okres używania pojazdu kończący się z upływem ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym strona zobowiązana jest dokonać pierwszej płatności z tytułu okresowych rat wynagrodzenia. Pierwsza rata wymagalna jest przed zaciągnięciem przez finansującego zobowiązań wobec zbywcy/dostawcy pojazdu (w tym przed złożeniem przez niego zamówienia u zbywcy/dostawcy). Nie zawiera żadnych dodatkowych opłat, jest w 100 % równowartością "kapitału na pokrycie wartości netto" przedmiotu leasingu; jest wyższa od rat okresowych i może przekroczyć np. 30% wartości przedmiotu leasingu netto, podczas gdy część stała/kapitałowa rat okresowych w takim przypadku jest często znacznie niższa np. ok. 2%-2,5% wartości przedmiotu leasingu netto. Poszczególne raty okresowe są dodatkowo podwyższane o tzw. zmienną odsetkową część opartą o odpowiednią stopę WIBOR (jest to część wynagrodzenia należna za finansowanie przedmiotu leasingu przez finansującego tj. koszt zaangażowania pieniądza związanego z płatnościami finansującego na rzecz zbywcy). Pierwsza rata nie podlega zwrotowi i zasadniczo warunkuje zawarcie/rozpoczęcie umowy. Zgodnie z umową odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00