Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 5 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Bd 1164/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Leszek Tyliński (spr.) Sędziowie sędzia WSA Anna Klotz sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Protokolant starszy sekretarz sądowy Dominika Znaniecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa "A" Sp. z o.o. w B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
W piśmie z dnia 23 marca 2015 r. P. B.-M. "S.-." Spółka z o.o. w B. - zwane dalej "skarżącym" - wniosło o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, położonej w B. w prawo własności. Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości zostało nabyte na podstawie aktu notarialnego z dnia 3 czerwca 2014 r.
Decyzją Nr [...] z dnia [...] r. Prezydent Miasta B. odmówił przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej w B. w prawo własności. W uzasadnieniu organ stwierdził, iż w związku z treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 marca 2015 r. (sygn. akt K 29/13), skarżący nie spełnia wymogów określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości w brzmieniu obowiązującym od dnia 17 marca 2015 r. i nie przysługuje mu uprawnienie do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
Od opisanej wyżej decyzji odwołanie złożył skarżący zarzucając naruszenie art. 1 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2012 r. poz. 83), w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 187, poz. 1110). Skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. W uzasadnieniu odwołania pełnomocnik wskazała, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 marca 2015 r. (sygn. akt K 29/13) nie oznacza, że wnioskodawcy, jako następcy prawnemu użytkownika wieczystego, nie przysługuje prawo do przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Uprawnionymi do żądania przekształcenia są wszyscy kolejni następcy prawni użytkownika wieczystego, jeżeli prawo to przysługiwało poprzednikowi prawnemu w dniu 13 października 2005 r. W niniejszej sprawie w ocenie skarżącego jest bezspornym, że prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości istniało już przed dniem 31 października 2005 r., tj. datą nabycia nieruchomości przez T. Spółkę z o.o. - obecnie w upadłości likwidacyjnej. Nabywca użytkowania wieczystego w drodze umowy jest uprawniony do złożenia wniosku o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności, jeżeli zostanie ujawniony w dziale II księgi wieczystej, co w niniejszej sprawie nastąpiło. Skoro więc prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości istniało przed w/w datą, nie ma podstaw do odmowy przekształcenia dla następcy prawnego użytkownika wieczystego. Zasady tej, zdaniem skarżącego, nie zmienia wyrok Trybunału Konstytucyjnego.