Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 grudnia 2015 r., sygn. IV SA/Wa 3461/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec Sędzia WSA Katarzyna Golat po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 18 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi J.C. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] września 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o ustaleniu warunków zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z dnia [...] września 2015 r. nr [...], utrzymano w mocy postanowienie [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia [...] maja 2015 r., znak: [...], odmawiające uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku handlowo-usługowego na działce o nr ew. [...] w obrębie [...] przy ulicy [...] w [...].

Stan sprawy przedstawiał się następująco:

W dniu 30 kwietnia 2015 r. wpłynął do [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wniosek Burmistrza [...] o uzgodnienie w trybie art.106 K.p.a. projektu ww decyzji, zgodnie z wymaganiami art. 53 ust.4 pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r., 647 ze zm.), dalej "p.z.p."

Po rozpatrzeniu wniosku, [...] Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowieniem z dnia [...] maja 2015 r., znak: [...], odmówił uzgodnienia projektu decyzji. Wskazał, że działka inwestycyjna stanowi część tradycyjnie pozbawionego zabudowy obszaru zielonego wokół [...], jest to obszar porośnięty niską roślinnością, rzadkimi skupiskami drzew i krzewów między którymi powstało otwarcie widokowe na zabytkowy układ urbanistyczny z widokiem na średniowieczny ratusz, kościół farny oraz dawny zbór ewangelicki. Zaproponowany, duży obiekt urbanistyczny godziłby w te wartości widokowe zabytku poprzez zamknięcie perspektywy widokowej na historyczne centrum miasta Poza tym, projekt decyzji pozostaje w sprzeczności z kierunkami polityki przestrzennej określonej w obowiązującym studium zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy [...], narusza unikalny krajobraz [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00